etkin haber

166

BATMAN

‘Sağlıkçıların taleplerini toplu iş görüşmesi masasına taşıyacağız'

SES Batman Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan, işyerlerine kurdukları sandıklarda topladıkları sağlık çalışanlarının taleplerini toplu iş görüşmelerine taşıyacaklarını söyledi.

- Salı - 2 Temmuz 2019 - 14:48
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi, Ağustos ayında görüşmeleri başlayacak olan toplu iş görüşmelerine ilişkin iş yerlerinde sandık kurarak sağlık çalışanlarının taleplerini topladı. SES, 15 Mayıs ile 25 Haziran tarihleri arasında kurulan sandıklara atılan taleplere ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenledi.
 
Basın toplantısına SES Batman Şube Eşbaşkanları Hamine İmret ve Deniz Topkan ile sendika üyeleri katıldı. SES Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan, iş yerlerine kurulan sandıklarda yaklaşık bin 300 kamu emekçisinin taleplerini topladıklarını belirterek, toplanan talepleri toplu iş görüşmelerinde gündeme getireceklerini söyledi. Topkan, toplu iş görüşmelerinde 3 milyon kamu emekçisi ve 500 bin sağlık emekçisini ilgilendirdiğini kaydetti. Taleplerin toplu iş görüşmelerinde görünür kılınması için mücadele edeceklerini ifade eden Topkan, "Ekonomik krizin faturasının krizi yaratanlar ödesin" şiarıyla mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. 
 
ÖNE ÇIKAN TALEPLER
 
"Çalışanların taleplerini masada satmaya değil talepleri görünür ve hak alıcı bir eylemle örgütlenmeye geliyoruz" diyen Topkan, öne çıkan talepleri şöyle sıraladı: "Emekliliğe yansıyacak temel ücretin günün koşullarına göre iyileştirilmesi ve en az 6500 TL olması, 3600 ek gösterge talebinin tüm sağlık çalışanlarının kapsayacak şekilde bir an önce yasallaşması, yıpranma payının tüm sağlıkçıları kapsaması, işyerlerinde sendikal, siyasal ayrımcılığın giderilmesi ve kayırmacılığın giderilmesi, sosyal hakların arttırılması, ikramiye düzenlemesinin yapılması, sosyal tesislerin açılarak çalışanların faydalanacağı alanların yaratılması."