etkin haber

212

HÜSEYİN GÜNEBAKAN

'20 Temmuz'un hikayesi devam edecek'

20 temmuz 2019. O günün bir hikayesi vardı. O hikaye devam edecek! Ve kimse şüphe etmesin, hikaye uzasa da mutlu bir sonla sonuçlanacak! "... Durmak yok.İleri!

- Pazartesi - 22 Temmuz 2019 - 12:31
"Artık Devrimciler Konuşacak!
Durmak yok!
İleri!"
 
Bu sözler 20 temmuz anmasına damga vurdu. Onbinlerin, yüzbinlerin takdirini, desteğini, teşekkür ve tebriğini kazandı. Açık ki oluşan etki, iyi bir ajitatörün -bu konudaki yeteneğini takdir etme gereği saklı olmakla birlikte- doğru anda etkileyici bir konuşma yapmasıyla izah edilemez. Zira aynı sözler bu topraklarda hem de yakın tarihimizde hem de çok daha edebi bir derinlikle hem de çok daha 'saygın' simalarca, defalarca dile getirilmişti... Peki neden o gun, orada, o gencin sözleri bu etkiyi yarattı? Bu soru yanıtlanmayı hak ediyor, bekliyor.
 
Bildiğim, gördüğüm, hatırladığım şunlardır: Bu kadar etkileyiciydi çünkü orada bir hikaye vardı. Beraberce oynanan oyunlar, paylaşılan acılar, biriktirilen dostluklar, edilen kavgalar, küskünler, kırgınlıklar, bir tepeden beraberce denize karşı kurulan düşler vardı. Evet, Gülsuyu'lu iki çocuğun, bizim çocukların, çocukluğumuzun hikayesi vardı. 
 
Bu kadar etkileyiciydi çünkü orada gerçek dostlar, arkadaşlar, yoldaşlar, aşklar vardı. Deniz'in Taylan'a, Alişer'in Berçem'e, İrfan'ın ülkesine olan bağlılığı, aşkı ve özlemi vardı. 
 
Bu kadar etkileyiciydi çünkü orada kıyasıya bir direniş vardı. Konuşulan her sözün her kelimenin polis kalkanında patlayışı vardı. Kimse bir adım geri atmadı. Kimse vazgeçmedi. Ve her kelime peşinden binlerce genci sürükledi. Tüm memleket yine onları konuştu. Bu halkın evlatları, gençleri, bizim gençlerimiz, gençliğimizdi onlar.
 
Bu kadar etkileyiciydi, çünkü orada 20 oturmaları, mahkeme kapıları, tutuklamalar, yasaklar, katliamlar, cinayetler, gözyaşları, acı, yalnızlıklar, mutsuzluklar vardı. Ve tamı tamına 1462 gündür bir an olsun geri durmayan, diz çökmeyen, vazgeçmeyen analar, babalar, kardeşler, dostlar, yoldaşlar vardı. 
 
Orada bu toprakların tarihi vardı. Özlemi, umudu vardı. Düş yolcuları, 33 düş yolcusu vardı. Hepimiz gördük, hissettik. İste, barikatta, omuz başımızdalardı hepsi. Nasıl da özlemiştik...
 
Bu kadar etkileyiciydi çünkü Suruç'tan bugüne acı çeken, biriken, bileylenen ve arınan o kuvvetin zincirlerinden boşalışını -belki de- başka hiçbir söz, bundan daha iyi ifade edemezdi.
 
Bu kadar etkileyiciydi çünkü orada bir düş, düşlerimiz vardı.
Bu kadar etkileyiciydi çünkü orada bir hakikat, hakikatimiz vardı.
 
20 temmuz 2019. O günün bir hikayesi vardı. O hikaye devam edecek! Ve kimse şüphe etmesin, hikaye uzasa da mutlu bir sonla sonuçlanacak!
"... Durmak yok
İleri!