etkin haber

488

İSTANBUL

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası: Ekonomi Ne Ayol?

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası başladı. Bu yıl ki tema "Ekonomi Ne Ayol?" Bir hafta boyunca atölye, panel, parti, film gösterimleri ve daha birçok etkinlik katılımcıları bekliyor. Hafta, 30 Haziran Pazar günü yapılacak Onur Yürüyüşü ile sonlanacak.

- Salı - 25 Haziran 2019 - 14:41
Geçtiğimiz yıl yine kalabalık bir gönüllü grubuyla ve 50'nin üzerinde etkinlikle düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu yıl da kitle fonuyla organize ediliyor ve herkesten destek bekliyor.
 
Her sene yapılan çağrı üzerine bir araya gelen bağımsız bir gönüllü grubu tarafından hazırlanan 27. İstanbul LGBTİ+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks, Artı) Onur Haftası bu yıl 24 Haziran- 30 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
TEMA: EKONOMİ NE AYOL?
 
24 Haziran-30 Haziran 2019 tarihlerinden gerçekleşecek 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası'nın bu yılki teması "Ekonomi Ne Ayol?" olarak belirlendi.
İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi bu temayı neden belirlediklerine ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Temamızı ‘Ekonomi Ne Ayol?' olarak belirledik çünkü LGBTİ+'lar için bugün yaşanan kriz yeni değil! Bizler yıllardır giremediğimiz işlerde, okuyamadığımız okullarda, yaşayamadığımız evlerde, güvencesiz hayatlarımızda bu krizi her saniye durmaksızın deneyimliyoruz. Bugün kimlik ayırt etmeksizin herkesi mağdur eden bu krizin ekonomik olduğu kadar aynı zamanda politik olduğunu, kendi hayatlarımızdan biliyoruz. Yaşamımızı sürdürmek için televizyonlardan açıklanan ekonomi paketlerinden medet umamayacağımızın farkındayız. Tam da bu noktada ayakta durabilmek için nelere ihtiyacımız olduğunu konuşmak için soruyoruz: Ekonomi ne ayol?."
 
27. İSTANBUL LGBTİ+ ONUR HAFTASI'NDA NELER VAR?
 
Bu yıl Onur Haftası 10'dan fazla mekanda ve 70'ten fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak. 
 
Programda temaya uygun olarak LGBTİ+'ların ekonomi ile olan ilişkisini farklı perspektiflerden ve farklı formatlarda ele alan birçok etkinlik yapılacak. Bunlara örnek olarak LGBTİ+'ların çalışma yaşamına dair esnafların ve özel sektörde çalışanların deneyimlerini paylaşacağı iki farklı etkinlik gösterilebilir.
 
Bunun yanı sıra alternatif ekonomiler üzerinden dayanışma ağları kurma yöntemlerinin ve kolektifleri ve tüketici kooperatiflerini sürdürülebilir kılmanın yolları üzerine konuşulacak bir panel düzenlenecek. 
 
Bir diğer etkinlik ise LGBTİ+'ların çalışma hayatındaki karşılaştıkları ayrımcılık deneyimlerini hukuki açıdan ele alacak olan "İstihdamda ve İş Hukuku'nda LGBTİ+'ların Durumu" konulu panel. Sendikal mücadele, seks işçiliği, öğrencilerin barınması ve yurtlar, ekonominin psikopolitiği, istihdam,dernekler için kaynak yaratma konuları da haftanın gündemleri arasında.
 
Temanın dışında farklı LGBTİ+ öznelerin ve deneyimlerinin toplumun başka başka alanlarında yaşadığı sorunlara ve politikalara dair etkinlikler de mevcut. Bunlar HIV, LGBTİ+ çocuklar, pembe tezkere, feminizm, spor, aseksüellik başlıkları altında sıralanabilir.
 
HORMONLU DOMATES ÖDÜL TÖRENİ
 
2005 yılında "Hormonlu domates yemeyin homoseksüel olursunuz" sözleriyle ilk ödülü alan Erman Toroğlu'nun homofobik söylemi gelenekselleşmiş ödül töreninin isminin esin kaynağı. Hormonlu Domates Ödül Töreni ödüllerin alkış yerine ‘yuh' sesleriyle takdim edildiği bir tören. Bu yıl da 15. kez yılın LGBTİ+fobik söylem ve davranışlarını ifşa etmeye devam ediyor.
 
Bu yıl "tanzim" temasıyla gerçekleşecek 15. Hormonlu Domates LGBTİ+fobi ödülleri, İstanbul Onur Haftası'nın web sitesinden oylamaya sunuldu. Oylamaya ve adayların tam listesine http://prideistanbul.org/hormonlu-domates/ linkinden ulaşılabilir.
 
Hormonlu Domates'ler bu sene "kurum", "sivil toplum", "televizyon", "siyaset", "valilik", "medya", "eğitim", "eğlence", "mekan", "beynelmilel" ve "özel bi+fobi" kategorilerinde sahiplerini bulacak.
 
Hormonlu Domates Ödül Töreni ise 25 Haziran Salı günü saat 20.00'de Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi'nde yapılacak.
 
İSTANBUL LGBTİ+ ONUR YÜRÜYÜŞÜ 30 HAZİRAN'DA
 
İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü bu yıl 30 Haziran'da yapılacak. 
 
Yürüyüş ilk olarak 1993 yılında İstiklal Caddesi'nde yapılmak istenmiş, ancak engellenmişti. Çok sayıda kişi de gözaltına alınmıştı. 2003 yılında ise ilk Onur Yürüyüşü yine İstiklal Caddesi'nde yapıldı. 2003'ten sonra her sene çok daha yoğun bir kalabalık ve coşkuyla yapılan yürüyüş 2013 ve 2014'te on binlerce kişinin bir araya geldiği büyük bir etkinliğe dönüşmüştü.
 
2015 yılından itibaren ise İstanbul Valiliği ayrımcı ve hukuka aykırı gerekçelerle İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'nü yasaklıyor. Her sene valiliğin bu ayrımcı yasağına karşı LGBTİ+'lar sokaklarda olmaya devam ediyor.
 
Bu sene, İstanbul Valiliği bir kez daha LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'nü yasakladı. 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi ile görüşmesinde İstiklal Caddesi'nde Onur Yürüyüşü'ne izin verilmeyeceğini söyleyen İstanbul Valiliği, Komite'nin Bakırköy Meydan'da miting başvurusuna da izin vermedi.
 
İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, yasağa ilişkin şu açıklamayı yaptı:
 
"İstanbul Valiliği tarafından duyurulan yürüyüş ve miting alanlarından olan Bakırköy Cumartesi Pazarı alanı için yaptığımız yürüyüş ve miting başvurumuz İstanbul Valiliği tarafından reddedildi. Böylelikle LGBTİ+lara sadece Taksim'in değil İstanbul'un her yerinin yasak olduğunu görmüş olduk. Genel ahlak, genel sağlık, toplum güvenliği gibi bahanelerle getirilen yasak kararına dair atacağımız adımları ve yürüyüşün durumunu yakın zamanda duyuracağız. 30 Haziran günü LGBTİ+'lar ve LGBTİ+fobi karşıtlarının bir arada olacağına olan inancımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
 
ONUR HAFTASI'NIN TARİHÇESİ
 
28 Haziran 1969 günü, New York'taki Stonewall Inn adlı barda eşcinsel ve trans bireyler uzun süredir kendilerine uygulanan baskı ve şiddete karşı ayaklanmış, baskına gelen polisi bara hapsetmiş, yapılan eylemler ve çatışmalar dört gün boyunca sokaklara yayılmıştı. LGBTİ+ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bu gün, dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye'de ise Onur Haftası ilk defa "Cinsel Özgürlük Haftası" adı altında, 1993 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin yasaklaması, yapılan gözaltılar ve yurtdışından gelen konukların sınır dışı edilmesi sonucu Onur Yürüyüşü gerçekleştirilemedi. Yasaklar karşısında hareketin talepleri ve aldığı toplumsal destek güçlen- di ve ilk İstanbul Onur Yürüyüşü 2003'te, Onur Haftası gerçekleştirilmeye başlandıktan tam on yıl sonra yapıldı. O zaman ancak 20-30 kişiyle yapılan bu ilk yürüyüş, her yıl katlanarak büyüdü. 2013 yılında İstik- lal'deki yürüyüşe 100.000 kişinin katıldığı ifade ediliyor. 2015 yılında ise 13. Onur Yürüyüşü beklenmedik şekilde polis tarafından engellendi. 2016 senesinde "Dağılıyoruz" sloganı ile önce Beyoğlu'nun sonra kentin ve ülkenin çeşitli yerlerine dağılan LGBTİ+ aktivistleri, onur günlerini dağılarak kutladı. 2017 senesinde de yürüyüş yasaklanmış olsa da birçok LGBTİ+ ve LGBTİ+ fobi karşıtı Taksim'de bir araya geldi. Mücadeleye kararlı olan LGBTİ+ hareketi, 2018 yılında yine Taksim'de, Mis sokakta binlerce kişinin katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından dağılan LGBTİ+'lar Taksim'in sokaklarında pankart açıp, slogan atıp, tekrar tekrar basın açıklaması okuyarak alternatif eylemliliklere imza attılar. 24 Haziran – 30 Haziran 2019 tarihlerinde yine onurlarını kutlamak için salonları, barları, parkları, sokakları doldurmaya devam edecek