etkin haber

212

HABER MERKEZİ

3 ilçe ve bir beldede yenileme seçimleri yapıldı

Yenilenen seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre; Artvin Yusufeli'de AKP'li Eyüp Aytekin, Kırıkkale Keskin'de AKP'li Dede Yıldırım, Denizli Honaz'da CHP'li Yüksel Kepenek, Adıyaman Kesmetepe'de ise DSP'li Ali Yılmaz belediye başkanı seçildi.

ETHA - Pazar - 2 Haziran 2019 - 21:07
YSK'nin 31 Mart'taki seçimlerin iptaline karar verdiği Denizli'nin Honaz, Artvin'in Yusufeli ve Kırıkkale'nin Keskin ilçeleriyle Adıyaman'ın Kesmetepe beldesinde yenilenen seçimlerde oy verme işlemi tamamlandı.
 
DENİZLİ'DE HONAZ İLÇESİ CHP'NİN
 
Denizli'nin Honaz ilçesinde CHP'li Yüksel Kepenek'in açık ara önde olduğu belirtildi. Kesin olmayan sonuçlara göre Kepenek'in 10 bin 698 oy aldığı, 3 dönemdir belediye başkanı olan AKP adayı Turgut Devecioğlu 8 bin 361 oyda kaldığı açıklandı. CHP'liler sonucu kutladı.
 
Seçimi takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, sandık görevlilerine sandık nöbeti çağrısı yaptı.
 
31 Mart yerel seçimlerinde CHP adayı Yüksel Kepenek 9 bin 389, AKP adayı Turgut Devecioğlu 9 bin 381 oy almıştı. İki partinin seçim sonuçlarına ilişkin itirazlarının sonucunda fark 1'e inmişti. Ardından AKP, 5 kısıtlı seçmenin oy kullandığı gerekçesiyle seçimin iptali için YSK'ye başvurmuştu. YSK, seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.
 
KESKİN'DE AKP'NİN ADAYI KAZANDI
 
Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde yenilenen belediye başkanlığı seçimini kesin olmayan sonuçlara göre, AKP adayı Dede Yıldırım kazandı. AKP adayı Dede Yıldırım 2 bin 426, İYİ Parti adayı Necati Alsancak 2 bin 162 ve MHP adayı Mustafa Alp Sülsipiroğlu 627 oy aldı.
 
31 Mart Pazar günü yapılan seçimde Keskin ilçesinde, İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy, AKP adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı. AKP adayı Yıldırım, oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunmuş, kurul itirazı reddederek tutanaklara yansıyan hatayı düzeltmiş, Yıldırım'ın oyu bin 800 olmuş, fark 6'ya düşmüştü. Seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İl Seçim Kuruluna yapılan itirazın da kabul edilmemesi üzerine AKP, YSK'ye başvurmuştu. İtirazı görüşen YSK, ilçede kısıtlı seçmenin oy kullandığı, bunun sonucu etkilediği gerekçesiyle seçimlerin iptaline hükmetmişti.
 
ARTVİN YUSUFELİ'DE AKP KAZANDI
 
Artvin'in Yusufeli ilçesinde yenilenen belediye başkanlığı seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre AKP adayı Eyüp Aytekin kazandı. Seçimlerde, AKP adayı Eyüp Aytekin 2 bin 428 oy alırken, en yakın rakibi CHP adayı Barış Demirci de 2 bin 63 oyda kaldı.
 
ADIYAMAN'IN KESMETEPE'DE DSP ADAYI KAZANDI
 
Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Kesmetepe beldesinde belediye başkanlığı seçimini kesin olmayan sonuçlara göre Demokratik Sol Parti'nin (DSP) adayı Ali Yılmaz kazandı.
 
Bin 211 seçmenin olduğu beldede, bin 115 kişi oyunu kullandı. Seçimde, AKP 65, CHP 325, Demokrat Parti 320, MHP 3 ve DSP ise 370 oy aldı. Seçimde 32 oy ise geçersiz sayıldı. Seçimi DSP'nin adayı Ali Yılmaz kazandı.
 
31 Mart seçim sonuçlarına göre Kesmetepe'de, CHP 281, Demokrat Parti 281, DSP 242 oy almıştı. DSP Kesmetepe beldesi belediye başkan adayı Ali Yılmaz, 1081 No'lu sandıkta mükerrer oy kullanıldığının tutanakla tespit edildiği, diğer adayların oylarının eşit olduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kuruluna başvurarak seçim sonuçlarına itiraz etmiş, İlçe Seçim Kurulunun ret kararının ardından Yılmaz, İl Seçim Kuruluna yaptığı itirazın da reddedilmesiyle seçimlerin iptali için YSK'ye itiraz etmişti. YSK, İl Seçim Kurulunun kararını kaldırarak seçimin iptaline ve Kesmetepe beldesinde 2 Haziran'da seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.
 
MUHTARLIK SEÇİMLERİ 
 
Öte yandan 5 ildeki bazı muhtarlık seçimleri de yenilendi. Aydın'ın Nazilli ilçesindeki 2 mahallede halk muhtar seçmek için sandık başına gitti. Derebaşı Mahallesi'ndeki 378 seçmen için 2, Bozyurt Mahallesi'ndeki bin 410 seçmen için 5 sandık kuruldu.
 
Kocaeli'nin Dilovası ilçesi Kayapınar Mahallesi'nde, yenilenmesine karar verilen muhtarlık seçimleri tamamlandı. Mehmet Kara, Aziz Öner ve Mahir Lale'nin muhtarlık için yarıştığı seçimde Hacı Seyyit Taşan İlkokulu'nda toplam bin 980 seçmen için 6 sandıkta oy kullanma işlemi gerçekleştirildi.
 
Kütahya'nın Şaphane ilçesine bağlı Hacıhasanlar köyündeki muhtarlık seçimi yenilendi. Seçimde Kazım Karakuş, Zekai Karakuş, Fikret Karakuş ve Hasan Karasaban yarıştı.
 
Sakarya'nın Sapanca ilçesi İlmiye Mahallesi'ndeki yenilenen muhtarlık seçiminde Rasim Kösemen ve Yalçın Kösemen yarıştı. Muhtarlık seçiminde 68 oy kullanıldı.
 
Sivas'ta da 31 Mart'ta iptal edilen ve yenilenmesine karar verilen muhtarlık ve azalık seçimleri için halk sandık başına gitti.
 
31 Mart yerel seçimlerinde muhtar seçilen Vedat Susuz'un sabıka kaydının çıkması gerekçesiyle YSK tarafından iptal edilen Halil Rıfat Paşa Mahallesi'ndeki seçimde Turan Korkmaz, Akif Baykal, Necmettin Açıkalın ve Selahattin Dağ aday oldu. 4 Eylül Ortaokulu'nda 2 bin 175 seçmen için 7 sandık kuruldu.
 
Sivas'ın ilçelerden Divriği'de Kale ve Kültür, Suşehri'nde Yeni, Gürün'de Hacılar mahalleleri, merkeze bağlı Gümüşdere ve Kumyurt ile Hafik'in Bayramtepe köylerinde muhtarlık; Akyurt, Akpınar, Yıldızeli'nin Danişment, Akıncılar'ın Abdurrahman, Divriği'nin Kaledibi ve Gözecik, Suşehri'nin Balkara köylerinde de aza seçimleri yeniden yapıldı.
 
YSK tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edildiği İstanbul'da 23 Haziran'da, Aksaray'ın Gülağaç ilçesine bağlı Demirci beldesinde 21 Temmuz'da, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Suvarlı beldesinde ise 4 Ağustos'ta yeniden seçim yapılacak.