etkin haber

253

HABER MERKEZİ

ABD: Türkiye'ye 31 Temmuz'a kadar süre verdik

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ellen Lord, Türkiye'ye Rus yapımı S-400'lerden vazgeçmesi için 31 Temmuz'a kadar süre tanındığı haberini doğruladı. Lord, vazgeçmemesi halinde Türkiye'nin F-35 programından çıkartılacağını açıkladı.

ETHA - Cumartesi - 8 Haziran 2019 - 10:55
ABD'nin Türkiye'ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmesi için 31 Temmuz'a kadar süre tanıdığı ve Ankara'yı F-35 programı ile ilişkisini kesmekle tehdit ettiğine dair haberler resmen doğrulandı. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ellen Lord, Türkiye'ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini almaktan vazgeçmesi için 31 Temmuz'a kadar süre tanıdıklarını açıkladı.
 
'VAZGEÇMEZSE PİLOTLAR SINIRDIŞI EDİLECEK'
 
ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ellen Lord da Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasının F-35 programına katılımı ile örtüşmeyeceğini' söyledi; bu kararından vazgeçmesi için Ankara'ya 31 Temmuz'a kadar süre tanıdıklarını duyurdu.
 
Lord, bu kararından vazgeçmemesi halinde Türkiye'nin F-35 programından çıkartılacağını, program kapsamında ABD'de eğitim görmekte olan Türk askerlerinin sınır dışı edileceğini, Türk şirketlerinin de F-35 programına katılamayacağını söyledi.
 
Reuters haber ajansı ve Foreign Policy dergisi dün S-400'ler nedeniyle Türkiye'nin F-35 ortaklığının tehlikeye girdiğini, Washington'ın pilotların eğitimi konusuna bazı yaptırımlara hazırlandığını ve ilgili bir mektubun Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderildiğini duyurmuştu.