etkin haber

103

HABER MERKEZİ

ABD'li sporcu madalya töreninde Trump'ı protesto etti

Pan Amerikan Oyunları eskrim dalında altın madalya kazanan ABD Takımı'nın üyesi Race Imboden, ulusal marş sırasında ABD Başkanı Donald Trump'ı diz çökerek protesto etti.

- Pazartesi - 12 Ağustos 2019 - 10:14
ABD’li sporcuların ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik tepkileri sürüyor. Son olarak Peru'nun başkenti Lima'da gerçekleştirilen Pan Amerikan Oyunları'nda altın madalya kazanan ABD eskrim takımının üyesi Race Imboden, ulusal marş sırasında ABD Başkanı Donald Trump'ı protesto etti.
 
Ulusal marş sırasında diz çöken Imboden, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapdı:
"Değişimi talep etmeliyiz. Bu hafta Pan Amerikan Oyunları'nda ABD'yi temsil etme onuruna eriştim. Eve altın ve bronz madalya ile dönüyorum. Bununla birlikte gururum, benim için çok kıymetli olan ülkemin çok sayıdaki eksikliğinden dolayı kısa sürdü.
 
"Irkçılık, silah kontrolü, göçmenlere kötü muamele ve nefret yayan bir başkan bu uzun istenin başında yer alıyor. Ele alınması gerektiğine inandığım sorunlara dikkat çekmek için bugün, podyumun tepesindeki anımı feda ettim. Herkesi platformlarını güçlendirme ve değişim için kullanmaları yönünde teşvik ediyorum."
 
BİR PROTESTO BİÇİMİ MARŞ SIRASINDA DİZ ÇÖKME
 
Ulusal marş sırasında diz çökmek, eski NFL oyun kurucusu Colin Kaepernick'in, 2016 yılında polis şiddetini ve ırk ayrımcılığını protesto etmesinin ardından ABD'li sporcular arasında bir sivil protesto haline geldi.
 
O zamandan bu yana, birçok NFL oyuncusunun yanı sıra ABD kadın futbolunun yıldızlarından Megan Rapinoe ve birçok ABD'li sporcu, ABD Başkanı Donald Trump'ı bu şekilde protesto etmişti. Imboden'ın yanı sıra kadınlar çekiç atma branşında altın madalya kazanan Gwen Berry de, milli marş sırasında sağ yumruğunu yukarıya kaldırarak tepkisini göstermişti.