etkin haber

369

URFA

Abdullah Öcalan: Onurlu barışa gidecek yöntemler geliştirilmeli

Ramazan Bayramı'nda kardeşi ile görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan, "görüşme kanallarının ne tam açıldığını ne de tam kapandığını söyleyemem" dedi. Öcalan, devletin imha ve savaş politikalarına son vermesi gerektiğini kaydederek, "Onurlu barışa gidecek yöntemler geliştirilmesini gerektiğini" vurguladı.

ETHA - Cuma - 7 Haziran 2019 - 11:22
İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Hapishanesi'nde tutuklu olan PKK Lideri Abdullah Öcalana ile Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar, uzun zaman sonra Ramazan Bayramı dolayısıyla aileleri ile görüştürüldü. 
 
Leyla Güven öncülüğünde yapılan 200 günlük açlık grevi dolayısıyla kırılan tecrid sonunda Mehmet Öcalan, İmralı'ya giderek ağabeyi olan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme yaptı. 
 
PKK Lideri Öcalan'la 11 Eylül 2016 yılında 50 Kürt siyasetçinin yaptığı açlık grevinin ardından 12 Ocak 2019 da görüşen Mehmet Öcalan, yaptıkları bu son görüşmede Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerden Şengal'de yaşanan son durum ve Türkiye'deki siyasi gündemler ve açlık grevlerine ilişkin çok sayıda gündemi konuştuklarını belirtti. 
 
Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuşan Mehmet Öcalan, 20 yıldır az da olsa İmralı'ya gidip geldiğini ancak bu kez çok daha kötü ve ağır bir aramadan geçirildiklerini aktardı. Öcalan, "Bu kadar anlamsız bir uygulama başka bir yerde yoktur. Çok rahatsız oldum, kabul edilebilir gibi değildi. İlk arama noktasından geçtikten sonra 4 ya da 5 arama noktasından daha geçtik. Ardından cezaevine girebildik. İmralı'da bulunan diğer tutukluların da aileleri gelmişti. Bizi iki kısıma ayırdılar. İlk kısımda Veysi Aktaş'ın kız kardeşi ve Ömer Hayri Konar'ın erkek kardeşi, ikinci kısımda ise ben ve Hamili Yıldırım'ın ailesi vardı. Diğer üç aile ayrı ayrı odalarda açık görüş gerçekleştirdi biz de salonda görüş gerçekleştirdik" dedi. 
 
ŞENGAL HALKI'NA MESAJ
 
Öcalan'la, Kuzey Suriye ve Şengal'de yaşanan gelişmelere ilişkin konuştuklarını belirten Mehmet Öcalan, görüşmeye dair şu bilgileri aktardı: "Şengal'ın özgürlüğü için iki olaydan söz edebiliriz. İlki Dewrêşê Evdî, ikincisi ise bizim arkadaşlarımızın mücadelesidir. Şengal'den Rakka'ya kadar bütün bir geniş alanda Êzidî halkı katliama uğradı. Ancak bütün bu alanlarda katliam yapan güçleri bertaraf ettik ve Êzidî halkının intikamını almayı başardık. Bu yüzden mutluyuz. Şengal halkına sonsuz hürmet ve saygılarımı gönderiyorum. Onlar artık endişe etmesinler, kendi özgür yaşamlarını kurmaya devam etsinler."
 
'KUZEY SURİYE HALKI ÖZGÜRLÜK İÇİN DAHA FAZLA MÜCADELE ETMELİ'
 
Mehmet Öcalan, PKK Lideri Öcalan'ın Kuzey Suriye için ise şu değerlendirmeleri yaptığını kaydetti: "Kuzey Suriye halkının özgürlükleri için daha fazla mücadele etmesi gerekiyor. Ancak bunu bütün Suriye halkları ile yapmaları gerekir. Suriye'nin birliği için bütün halkların ortak yaşamı hep birlikte inşa etmeleri gerekir. Bunu başarabilirlerse kimse bunu sonlandıramaz."
 
'ÇÖZÜME DAİR YENİ YÖNTEMLER GELİŞTİRİLMELİ'
 
Öcalan'ın açlık grevlerine ilişkin ise "Açlık grevleri bir eylem yöntemi, ancak bir yere kadar uygulanabilir. Bir yerden sonra ise herkese zarar verebilir. Bu aşamadan sonra daha çok demokratik halk eylemliklerinin geliştirilmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulunduğunu aktardı.
 
Öcalan'ın, ülkenin özellikle siyasi anlamda tıkandığını ve zor bir dönemden geçildiğini söylediğini kaydeden Mehmet Öcalan, devletin imha ve savaş politikaları ile bir sonuç alamayacağını vurguladığını ifade etti, "Hem devlet hem de PKK'nin çözüme dair yeni yöntemler geliştirmesi gerektiğini belirtti. Yine 'Ölümler üzerinden bir çözüm bulunamaz. Sorunun çözümüne dönük, onurlu bir barışa gidecek yöntemler geliştirilmeli" dediğini aktardı.
 
Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununa dair çözüm kanallarının tıkanması konusunda hem devlete hem de demokratik kurumlara eleştirilerde bulunduğunu da söyleyen Mehmet Öcalan, imkan yaratılması halinde bu tıkanıklığı açabileceklerini vurguladığını belirtti.
 
'GÖRÜŞME KANALLARI NE TAMAMEN AÇILDI NE DE KAPANDI'
 
Mehmet Öcalan, tecridin kaldırılması ve kendisiyle görüşmelerin sürüp sürmeyeceğine dair ise Öcalan'ın, "Ne görüşme kanallarının tamamen açıldığını söyleyebilirim ne de kapandığını söyleyebilirim. Biraz beklemek gerek. Eğer ki bu kanallar tamamen açılırsa herkes için iyi bir şeydir. Ancak tamamen kapanırsa herkes için yıkım getirecektir" dediğini kaydetti.