etkin haber

186

BURSA

Abdullah Öcalan'ın kardeşi görüş için İmralı'ya gidiyor

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, bayram görüşü için İmralı'ya hareket etti.

ETHA - Çarşamba - 5 Haziran 2019 - 11:45
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım, Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Emin Konar ve Veysel Aktaş’ın ablası Sabiha Aslan, bayram görüşü için İmralı'ya hareket etti.  
 
Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görüşme başvurusuna olumlu yanıt vermesi üzerine aileler, sabah saatlerinde Gemlik Jandarma Karakolu'na geldi. Karakoldaki işlemlerinin ardından aileler, İmralı'ya doğru hareket etti. 
 
Mehmet Öcalan, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile en son 12 Ocak'ta bir görüşme gerçekleştirmişti. 
 
Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş İmralı'ya “sekreterya” olarak gittikleri tarih olan 15 Mart 2015'ten, Hamili Yıldırım da İmralı'ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015'ten bu yana aileleriyle hiçbir görüşme gerçekleştirmedi. Konar, Aktaş ve Yıldırım, İmralı'ya götürüldüklerinden bu yana ilk kez aileleriyle görüştürülmüş olacak. 
 
AVUKATLAR İKİ KEZ GÖRÜŞTÜ
 
Asrın Hukuk Bürosu avukatları da, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde yürütülen açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonucu 8 yıl aradan sonra 2 Mayıs ve 22 Mayıs tarihlerinde İmralı'ya giderek, Öcalan'la görüşme gerçekleştirdi. İlk görüşmede, ülkenin ve bölgenin sorunlarına dair "çözüm deklarasyonu" niteliğinde 7 maddelik öneride bulunan Öcalan'ın ikinci görüşmede yaptığı çağrı üzerine 26 Mayıs'ta açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonlandırıldı.