etkin haber

277

ADANA

Adana'da kadınlar taciz dosyasına verilen takipsizliğe itiraz etti

Adana Kadın Platformu, Gamze A'ya sistematik tacizde bulunan ağabeyinin savcılıkça "delil yetersizliği" gerekçe gösterilip serbest bırakılmasına itiraz etti. Kadınlar, "Neden mağdurun ifadesine değil de şüphelininkine itibar edildi?" diye sordu.

- Salı - 25 Aralık 2018 - 12:34
Adana Kadın Platformu, ağabeyi tarafından sistematik taciz edilen Gamze A.'nın savcılığa yaptığı suç duyurusunun takipsizlik kararı verilmesine itiraz etti. Platform üyesi kadınlar, savcılık başvurusundan önce Adana Adliyesi Taş Bina önünde basın açıklaması yaptı.
 
Gamze A.'nın sosyal medya üzerinden yardım talebinde bulunmasının ardından Adana ve Mersin Barosu'na kayıtlı kadın avukatların girişimiyle polis tarafından evinden alınarak ağabeyi hakkında şikayette bulunduğunu söyleyen Avukat Sevil Aracı Bek, şikayet üzerine Gamze A.'nın ağabeyinin polis tarafından gözaltına alınıp ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığını ifade etti.
 
'KARARA İTİRAZ EDİYORUZ'
 
Savcılığının "Yeterli şüphe oluşturacak herhangi delil elde etmediğini" belirterek kamu davası açılmadığını dile getiren Bek, savcılığın hiçbir soruşturma yapmayıp delil toplamamasına rağmen "delil yetersizliğini" gerekçe gösterilmesini doğru bulmadıklarını ve bu karara itiraz ettiklerinin söyledi. Bek, "Hukuki olarak itirazımızı yaparken, aynı zamanda binlerce kız kardeşi olarak da Gamze'nin yanında olacağız. Bu dosyanın bir haftada kapatılıp sümenaltı edilmesine Gamze'nin  nezdinde ensest, istismar ve taciz mağduru kadınların umudunun, cesaretinin kırılmasına izin  vermeyeceğiz" dedi.
 
Bu karara itiraz ettiklerini vurgulayan Bek, delil yetersizliği gerekçesini öne süren savcılığa şu soruları sordu:
 
-Dosyada mağdurun ve şüpheliyle onu korumaya çalışan anne ve babasının ifadesinden başka ifade yokken, neden mağdurun ifadesine değil de şüphelininkine itibar edildi?
 
-Neden mağdurun daha önceki intihar vakaları ve sebepleri araştırılmadı?
 
-Neden mağdurun hastane kayıtları istenilmedi?
 
-Neden mağdurun sosyal medya paylaşımları incelenmedi?
 
-Neden mağdurun psikolog eşliğinde ifadesi alınmadı?
 
-Neden yangından mal kaçırır gibi bir haftada 'yeterli delil yok' denilerek dosyanın kapatılması yolu seçildi?