etkin haber

89

ANKARA

Akademisyenlerden 'AYM kararına uyulsun' çağrısı

İHD Ankara Şubesi, AYM'nin Barış Akademisyenleri hakkında açıkladığı gerekçeli karara dair açıklama yaparak "OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nu AYM kararına uyarak ihraç edilen akademisyenleri görevlerine iade etmeli" dedi.

- Cumartesi - 10 Ağustos 2019 - 16:13
İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine imza atan Barış Akademisyenleri hakkında açıkladığı gerekçeli karara ilişkin Adakale Sokak'ta basın açıklaması yaptı.
 
"Barış hakkı ve ifade özgürlüğü yargılanamaz" denilen açıklamayı Akademisyen Sibel Pelçinel okudu. Pelçinel, Barış Akademisyenlerinin imzaladığı bildirinin bütün olarak yetkililere çatışmaların sona erdirilmesi ve yaşam hakkına ilişkin ilke ve kuralların korunması çağrısı içerdiğini söyledi.
 
En ciddi insan hakları ihlallerinin ise sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı dönemlerde meydana geldiğini ifade eden Pelçinel, "Bu dönemlerde bazı yerleşim yerlerinin dünya ile bağlantısının tümüyle kesilmiş ve hareketliliğin günlerce, gece gündüz aralıksız kısıtlanmış olduğu belirtilmiştir. Barış için Akademisyenlerin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız!' başlıklı bildirisi tam da bu güncel bağlamın içinden ses veren bir metin olarak ortaya çıkmıştır. Bildirinin anayasal ve yasal mevzuat bakımından en temel saptaması sokağa çıkma yasakları ve yürütülen askeri operasyonların hukuk dışı olması ve sorumlularla ilgili inceleme yapılması gerektiği üzerine kurulmuştur" diye belirtti.
 
Okunan bildiride akademisyenlerin kanaatlerini kamuoyuyla paylaşmasının ifade özgürlüğünün bir parçası olduğunu kaydeden Pelçinel, "Temel hak ve özgürlükleri hiçe sayarak AYM kararına karşı kampanya yürütmeye çalışan üniversite yönetimlerini ve akademisyenleri insan haklarına saygı yükümlülüklerini yerine getirmeye davet ediyoruz" dedi.