etkin haber

178

HABER MERKEZİ

Akdeniz'de 86 mülteciyi taşıyan gemi battı

Tunus kara sularında mültecileri taşıyan tekne battı. 81 kişinin kayıp olduğu, 5 kişinin kurtarıldığı belirtildi.

- Perşembe - 4 Temmuz 2019 - 16:54
Tunus kara sularında 86 mülteciyi taşıyan tekne battı. 81 kişinin kayıp olduğu, Tunus Sahil Güvenlik ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Teknenin batmasının ardından 5 kişinin kurtarıldığı duyuruldu.
 
Tunus Kızılayı Mednin Vilayeti Başkanı el-Münci Selim, Tunus açıklarında dün 86 göçmeni taşıyan bir teknenin battığını söyledi.
 
Tunus Sahil Güvenlik Birimleri'nin dün akşam saatlerinde tekne kazasından Fil Dişi Sahilleri ve Mali uyruklu beş kişiyi kurtardığını paylaşan Selim, teknede 7'si kadın olmak üzere toplam 86 göçmenin bulunduğunu aktardı.
 
Avrupa'ya gitmek için Libya üzerinden Sahra Çölü ve Akdeniz'i geçmeye çalışan Afrikalıların bir kısmı insan kaçakçılarının eline düşüyor, bazıları da çölde ya da denizde hayatını kaybediyor.
 
Devrim sonrasında yönetim boşluğu yaşanan Libya, yakın coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmak isteyen Afrikalı göçmenlerin güzergahlarından biri olarak öne çıkıyor.
 
Libya'dan yola çıkan bazı göçmen tekneleri yakın coğrafi konumu nedeniyle Tunus açıklarında Akdeniz'in kara sularına gömülüyor.