etkin haber

117

İZMİR

Aliağa Belediyesi işçilerinin direnişi sürüyor

İşten atılan Aliağa Belediye işçilerinin direniş sürerken, Limter-İş Sendikası direnişteki Aliağa Belediye işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

- Perşembe - 4 Temmuz 2019 - 09:26
Kanunsuz bir şekilde işten çıkarılan Aliağa Belediye işçilerinin maruz kaldıkları hukuksuzluğa karşı başlattıkları direniş sürerken, Limter-İş Sendikası direnişteki Aliağa Belediye işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.
 
Ziyarette konuşan işçiler, belediye başkanının bu tavrının tamamen kendi kadrosunu yaratmak ve sendikalaşmanın önüne geçmek olduğunun altını çizdi. İşçiler, MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar'ın kendisini desteklemeyen memurları Çankırı'nın beldelerine sürdüğünü aktardı. Öte yandan farklı illerden gelen Ülkü Ocakları üyesi çok sayıda gencin Aliağa'ya yerleştiğini söyleyen işçiler, Acar'ın böylelikle kadrosunu oluşturmaya başladığını vurguladı. 13 Mayıs günü Serkan Acar'ın bir genelge yayınladığını ve genelgede kadrolu işçilerin ilk işe girdikleri kadrolara iade edilmelerine karar verildiğinin açıklandığını belirten direnişçilerden Pınar Akıncı Açıkel, kadrolu çalışanların ertesi gün işe giriş kadrolarına gönderildiğini belirtti. Sosyal kültürel biriminde girişinin olduğunu belirten Açıkel, 5 yıldır Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak çalıştığını aktardı. Açıkel, "Benim gibi büroda çalışıp, girişi park-bahçe işleri olan arkadaşlarımız bir ay boyunca çapa, temizlik yaptı, çöp topladı. 10-15 yıl büroda çalışan arkadaşlarımız tuvalet temizledi. Ve bize ciddi mobbing uygulandı" dedi. Bayram sonrası İnsan Kaynaklarından çağrılarak, toplu halde çıkışlarının verildiğini belirten Açıkel, şöyle devam etti: "Açıkçası size gerek yok dendi. Biz, kalifiye elemanız ve çok etkili çalıştık. Eşimde kadrolu işçiydi. İşsiz kaldık, o gün bugündür bu meydandayız ve direniyoruz. Yani, yapmamız gerekeni yapıyoruz."
 
Serkan Acar'ın ilk göreve başladığında 200'e yakın işçiyi kadro fazlalığından dolayı işten çıkararak kadroyu boşalttığını aktaran direnişçilerden Mehmet Aydın, daha sonra yine Acar'ın talimatıyla bu kadronun yükseltildiğini belirtti. Bazı çalışanların siyasi düşüncelerinden dolayı işten çıkarıldığını dile getiren Aydın, Belediye Başkanı Serkan Acar'ın Aliağa'da kendi siyasi görüşünü oturtmak için elinden geleni yaptığını da kaydetti. Kendilerinin KHK ile işe başladıklarını söyleyen Aydın, şu ifadeleri kullandı: "Aslında bu yüzden de mağduruz. KHK neredeyse yedi ceddimizi araştırdı, bizi afişe etti. Bu işlere böyle girdik biz. Bunda devlet nezdinde bir yaptırım olması lazımdı. Biz buradayız, bekliyoruz. Yıkılmadık asla yıkılmayacağız, mücadelemize devam edeceğiz."
 
Limter-İş Sendikası Başkanvekili Levent Akhan, "İşçiler olarak kendi siyasetimizi yapıyoruz" dedi. İşçi sınıfına yönelik saldırılara karşı kimsenin siyasi görüşüne göre ayrım yapılmadığına dikkat çeken Akhan, "Birleşirsek haklarımıza sahip çıkarız" diye konuştu.
 
Ardından Petrol-İş Sendikasını da ziyaret eden Akhan, Şube Başkanı Ahmet Oktay ve Başkan Yardımcısı Veysel Gündüz ile TÜPRAŞ’taki sözleşme sürecine ilişkin görüştü.