etkin haber

178

HABER MERKEZİ

'Almanya IŞİD'lilerin yargılanması sorumluluğundan kaçamaz'

Almanya'nın IŞİD'lilerin yargılanmasının engellemesine tepki gösteren Defend Rojava Komiteleri, "Sorumluluklarınızdan kaçamazsınız" dedi.

- Perşembe - 18 Temmuz 2019 - 10:03
Almanya'nın birçok kentinde faaliyet yürüten Defend Rojava Komiteleri, Almanya'nın IŞİD'lilerin yargılanmasını engellemesine ve Kuzey ve Doğu Suriye'de kurulması istenen uluslararası mahkemeyi tanımasını isteyen bir açıklama yayınladı.
 
2014 yazından itibaren Ortadoğu, Afrika ve Avrupa'ya yayılan IŞİD, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) önclüğünde yürütülen büyük bir direniş sonucu yenildiğini ifade edilen açıklamada, bu direnişte 11 binin üstünde savaşçının ölümsüzleştiği, 21 binin üzerinde savaşçının yaralandığı hatırlatıldı.
 
Açıklamada, "IŞİD'in toprak egemenliği bakımından yenilgisi IŞİD'in tarihsel bir olguya dönüştüğü anlamına gelmiyor. Son süreçte Rojava'nın birçok ilinde yapılan saldırılar bu gerçeği gösteriyor. Hol kampında 73 bine yakın, eski IŞİD'lilerin de olduğu insanlar yaşıyor. Rojava hapishanelerinde 10 bine yakın IŞİD'li çete tutuluyor" denildi.
 
KUZEY VE DOĞU SURİYE FEDERASYONU TANINMALIDIR
 
Kuzey ve Doğu Suriye Federasyonu ve Demokratik Suriye Güçleri, YPG, YPJ, MLKP ve farklı uluslardan devrimcilerin bölgeyi IŞİD'den kurtarmakla kalmadığını, kurtardıkları bölgelerde demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir sistem inşa ettiğinin altı çizilen açıklamada, "Kürt kadının öncülüğünde Rojava, dünyayı barbar IŞİD teröründen kurtardı. Rojava, Avrupa halklarını politik islamcı faşist saldırı tehdidinden kurtardı. Rojava, kadınları ve çocukları köle pazarlarından kurtardı. Ortadoğu'da hiç bir sistem Rojava kadar tanınmayı hak etmiyor" diye belirttildi.
 
IŞID YENİLDİ, ŞİMDİ SIRA YARGILAMADA
 
IŞİD'in toprak egemenliğinin yenilgi ile sonlanmasının ardından gündemde çetelerin yargılanması olduğunu ifade edilen açıklamada, "IŞİD'lilerin içinde birçok alman, Fransız, İsviçre ve Avrupa ülkeleri vatandaşları var. Fransa kendi vatandaşı IŞİD'lilerin geri dönüşü için Federasyon yönetimiyle resmi görüşmeler yapsa da, Almanya görüşmeler yapmayı reddediyor. Almanya Dışişleri Bakanlığına göre 'Kürtler devlet dışı bir aktör. Dışişleri Bakanlığının bunlarla ilişkileri yok. Dolayısıyla ceza hukukunu ilgilendiren konularda ortak çalışma ve işbirliği mümkün değil.' Böylece Almanya IŞİD'e karşı koalisyonun Kürtlerle kurduğu ortaklığı unutmuş gibi görünüyor. Almanya IŞİD'in ikizi faşist Erdoğan Diktatörlüğünün inkarcı siyasetini devam ediyor. IŞİD'lilerin düzgün bir yargılama sürecinden geçirilmeleri başta Türkiye ile ilşkiler gelmek üzere, emperyalistlerin kapalı ilişkilerini ve bölgedeki bütün işbirliklerini açığa çıkartacaktır. Saklayacak bir şeyi olmayanlar IŞİD'lilerin düzgün yargılanmasını önlemez. Almanya'nın tutumu başka bir gerçeğe işaret ediyor" diye kaydedildi.
 
ULUSLARARASI MAHKEMENİN TANINMASINI TALEP EDİYORUZ
 
6-8 Temmuz'da Amude'de düzenlenen uluslararası forumda Kuzey ve Doğu Suriye'de uluslararası bir mahkemenin kurulması talep edildiği ifade edilen açıklamada, "Bizler, IŞİD'in yenilmesi için en fazla bedel ödeyenlerin bu talebini sahipleniyoruz" diye belirtildi.
 
Defend Rojava Komiteleri açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
"DSG savaşçıları, kurban ve mağdurlar, kadın ve LGBTİ+'lar IŞİD'lilerin yargılanmasının parçası olmayı hak ediyorlar. Trump'ın Almanya'ya yaptığı Kuzey ve Doğu Suriye Federasyonuna asker gönderme önerisinin tartışıldığı bu süreçte bizler tekrarlıyoruz ki: Rojava'nın Almanya'nın askerlerine ihtiyacı yok. Rojava sadece uluslararası tanınmayı hak ediyor.
 
"Sorumluluklarınızdan kaçamazsınız! IŞİD'in Türkiye ve bütün emperyalistlerle ilişkileri ve işbirlikleri yaşanmışlıkların tam ortasında, Kuzey ve Doğu Suriye'de araştırılacak, açığa çıkarılacak ve yargılanacak."