etkin haber

144

AACHEN

Almanya'da 'Fridays for Future' eylemine binlerce kişi katıldı

Almanya'nın Aachen kentinde en geniş katılımlı Gelecek için Cumalar eylemi düzenlendi. Onbinlerce genç iklim değişikliğine acil müdahalede bulunulmasını talep etti.

- Cuma - 21 Haziran 2019 - 23:01
Almanya'nın Aachen kentinde Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) adlı girişimin organize ettiği eyleme onbinlerce genç katıldı.
 
Kömürden vazgeçilmesini ve Paris İklim Anlaşması'na uyulmasını talep eden kitle "Sizin açgözlülüğünüz bizim geleceğimize mal oluyor", "İklim adaleti: Hemen şimdi" ve "Eğer dünya bir banka olsaydı, onu şimdiye kadar çoktan kurtarmış olurdunuz" ifadelerinin yazılı olduğu pankartlar taşıdı. Almanya'nın Freiburg şehrinden eyleme katılmak için gelen 17 yaşındaki Malika Scheller "Şu anda harekete geçmeliyiz: Aslında geç bile kaldık" dedi.
 
Almanya'da şimdiye kadar gerçekleşen en kitlesel Gelecek için Cumalar protestosuna Hollanda, Belçika, Fransa ve İngiltere dahil 15 ülkeden katılım oldu. İsveçli öğrenci Greta Thunberg'in "İklim için okul grevi" sloganıyla başlattığı protesto gösterileri kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştı. Thunberg, Ağustos 2018'den beri her Cuma okula gitmek yerine İsveç parlamentosunun önünde eylem yaparak, hükümeti iklimlerin korunması konusunda daha etkin bir tutum izlemesini talep ediyor.
 
MADEN OCAĞINA KARŞI EYLEM
 
Aachen'a 40 km mesafede bulunan Garzweiler maden ocağında da yarın eylem yapılması bekleniyor. Eyleme 4 bin kişilik bir katılım olacağı öngörülüyor. Eylemciler 2038'e kadar açık kalması planlanan madenin derhal kapatılmasını talep ediyor.