etkin haber

229

HABER MERKEZİ

Almanya'da Suruç şehitleri anıldı

Almanya'nın Köln, Nürnberg ve Frankfurt'ta kentlerinde Suruç'ta IŞİD tarafından katledilen 33 düş yolcusu anıldı.

- Pazar - 21 Temmuz 2019 - 11:08
Almanya'nın Köln, Nürnberg ve Frankfurt kentlerinde Suruç'ta IŞİD tarafından katledilen 33 düş yolcusu anıldı.
 
KÖLN
 
Almanya'nın Köln kentinde Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve Med Federasyonu (FED-MED) Suruç şehitlerini düzenlediği yürüyüşle andı.
 
Dom Katedrali önünde saygı duruşu ile başlayan anma, Suruç şehitlerinin isimlerinin okunmasıyla devam etti. Suruç katliamına ilişkin bildirinin okunmasının ardından kitle yürüyüşe geçti. Köln Neumart'ta sona eren yürüyüşte Suruç şehitlerinin fotoğrafları ve karanfiller taşındı.
 
NÜRNBERG
 
Almanya'nın Nürnberg kentinde AGİF'e bağlı Yenigün Kültür Merkezi'nde Suruç şehitleri anıldı.
 
Saygı duruşu ile başlayan anma, Suruç katliamını anlatan belgesel gösterimi ile devam etti. Belgeselin ardından Suruç gazisi Uğur Ok ile söyleşi düzenlendi.
 
Ok, Suruç'ta ölümsüzleşen 33 düş yolcusun anarak ve Kobane'nin özgürlüğünün 7 yılı selamlayarak konuşmasına başladı. Ok, 4 yıldır süren Suruç davasındaki adalet arayışını anlattı. SGDF'nin "Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz" kampanyasına değinen Ok, kampanyaya halkın ilgi gösterdiğini, Rojava devriminin bir parçası olduğunu ifade etti. Türkiye'nin dört bir yanındaki gençlerin Rojava'ya bir köprü ördüğünü kaydeden Ok, bu nedenle saldırının hedefi olduğunu belirtti.
 
FRANKFURT
 
Almanya Frankurt kentinde Young Struggle (YS) üyeleri, Suruç şehitlerini yazılamalar yaparak andı. Suruç'ta yaşamını yitirenlerin isimlerini ve karanfilleri yerlere tebeşirle çizen YS üyeleri, "Onları mücadelemizde anacağız", "Suruçta ölümsüzleşenleri anıyoruz" sloganlarını yazdı.
 
akşam saatlerinde ise Frankfurt KAGEF derneğinde Suruç'ta ölümsüzleşenler için anma etkinliği düzenlendi. Saygı duruşuyla başlayan anma Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalar ile devam etti. Koma Berbanga'nın 33 düş yolcusu için bestelediği ezgi seslendirildi. Suruç'ta ölümsüzleşen gençler için özel hazırlanan Almanca şiirin okunduğu anmaya katılan ATİK ve BİR-KAR temsilcileri yaptıkları konuşmada 33 düş yolcusunu andılar.
 
Anmada ayrıca Dersim'in Ovacık ilçesinde bombardıman sonucu ölümsüzleşen 3 PKK gerillası ile MLKP/FESK gerillaları Taylan Kutlar ve ve Hıdır Çallı da anıldı.