etkin haber

145

DİYARBAKIR

Amed İSİG Meclisi: Denetimler arttırılsın

Amed İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Çevre Mühendisi İbrahim Ender Alp'in yaşamını yitirdiği yerde açıklama yaptı, iş güvenliği denetimlerinin arttırılmasını istedi.

- Perşembe - 8 Ağustos 2019 - 17:01
Amed İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) çevre emisyon ölçümü yaptığı fabrikanın çatısından düşerek geçirdiği beyin kanaması onucu 19 Haziran'da yaşamını yitiren Çevre Mühendisi İbrahim Ender Alp'in öldüğü yerde basın açıklaması yaptı.
 
Açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası Temsilcilik Sekreteri Ebru Okuduci, iş cinayetlerinin son bulması için önlemlerin alınmasını istedi ve olayın takipçisi olacaklarını söyledi.
 
İSİG Meclisi adına açıklama yapan Özgür Bingöl ise, "Ekonomik kriz ile işçilere güvencesiz bir çalışma koşullarını dayatan sermaye işçilerin alın teri üzerinden servetlerine her gün kar katarlarken bir işçilerin payına ise ölüm düşüyor" dedi.
 
'İNSAN HAYATI MALİYET HESABINA KATILIYOR'
 
Türkiye'de 2019 yılında bin 4 işçinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Bingöl, Türkiye'nin iş cinayetlerinde Avrupa'da birinci ve dünyada üçücü sırada olduğunu söyledi. Her yıl binlerce işçi ölümüne "fıtrat" ve "kader" denilerek tedbir alınmadığına dikkat çeken Bingöl, yasaların uygulanmaması ve gereken denetimlerin yapılmamasını, insan hayatının maliyet hesabına dahil edilmesi olarak niteledi.
 
'ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ'
 
İSİG Meclisi olarak yaşanan her iş kazası ve cinayetinin takipçisi olacaklarını da vurgulayan Bingöl, tüm yetkilileri göreve davet ederek, "Tüm iş yerlerinde gereken denetimler yapılsın ve yasalar uygulansın. İş kazaları son bulsun. İş kazaları kader değildir. Çalışırken ölmek istemiyoruz" şeklinde konuştu.
 
İSİG üyeleri açıklamanın ardından Yeniköy Mezarlığına giderek, Alp'in mezarına karanfiller bıraktı.