etkin haber

287

ANKARA

Ankara katliamında yaşamını yitirenler 44. ayında anıldı

Ankara katliamında yaşamını yitirenler 44. ayında Ankara Tren Garı önünde anıldı. Adalet taleplerini yineleyen aileler, "Yüreklerimizde sönmeyen mumlar yanıyor. Her ay yılmadan buraya geldik sonunda kazanacağımızı biliyoruz" dedi.

ETHA - Pazartesi - 10 Haziran 2019 - 12:39
10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), Ankara katliamında yaşamını yitirenleri, 44. ayında Ankara Tren Garı önünde andı. Anmaya 10 Ekim-Der aileleri ve Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ile çok sayıda kişi katıldı.
 
Anmada ilk olarak konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, Türkiye'nin 10 Ekim katliamının görmezden geldiğini söyleyerek, "Bu zamana kadar ki süreçte bizim şayet bu katliamı gerçek faillerini bulma çabamız, olay yerinde 103 insanın hatırasını yaşatacak, bu ülkenin kara tarihine düşmüş ve kana yazılmış cumhuriyet tarihinin sivil katliamın karşısında bir anıtın dikilmesi için daha fazla bir şey yapmamız gerekiyor. Her ay buraya gelerek, yapılan katliamı teşhir etmek, katliam silsilesini açığa çıkarmak bizim sorumluğumuz. 10 Ekim-Der olarak, biz adalet mücadelesi vermekten doğru düzgün yargılanmaların yapılmadığı kaygıları taşısak da bizlerin önüne şahların değil, piyonların yargılandığı davada bile umutlarımızı yitirmedik. Umutlarımızı kaybetmediğimiz için her ay buraya gelerek, anmalarımızı yapıyoruz" dedi.
 
Yakınları olmadan bayram geçirdiklerini belirten Coşgun, "Yakınlarımızın mezarı başında geçirdiğimiz bayramları anarak bizim bayram yapma hakkımızı alanlara inat, bizi terörize edenlere inat, acımızı yok sayanlara ve piyonların cenazelerine akın akın gidenlere inat ve bu ülkenin savcısı yokmuş gibi bu ülkenin adalet sistemi yokmuş gibi davranıp gerçek failler hakkında suç duyurusuna geçmeyen hala suç işlenmesine izin veren devlet yetkilerine karşı bizim verdiğimiz mücadele devam edecek. Yaşamı kutsayan ve barış talebini en yüksek sesle dile getiren insanlarız. Hukuk mücadelemiz tazminat davalarımız devam ediyor. Bu süreç sahipsiz değildir.  İnsanların yüreklerindeki acı 44'aydır bitmedi. Yüreklerimizde sönmeyen mumlar yanıyor. Her ay yılmadan buraya geldik sonunda kazanacağımızı biliyorum" diye konuştu.
 
Ardından konuşan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş,  Türkiye'de insanların yıllardır adalet talebini haykırdığını ifade ederek, "Haziran ayı umut ayıdır, Haziran ayı bizlerin bu memlekete bulunan kadınların mücadelesidir. Kadınların eşitliğini Türkiye haklarının barış talebidir. Umuyoruz ki;  bu talepler ile birlikte kadınların özgürlüğü ile dimdik ayakta olacağız. 10 Ekimde yitirdiğimiz yoldaşlarımıza söz veriyoruz.  44 aydır dile getirdiğimiz adalet talebini her gün dile getireceğiz. Milyonlarca insan bıkmadan usanmadan adalet demeye devam edecek" diye belirtti.