etkin haber

579

ANKARA

Ankara Tandoğan'da 1 Mayıs mesajı: Artık yeter

Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs mitinginde, "Ekonomik krizinin yarattığı atmosfer üzerinden iktidar olan AKP'nin her defasında krizin bedelini emekçilerin sırtına yüklemesine 'artık yeter' demek için bir araya geldik" diye belirtildi.

ETHA - Çarşamba - 1 Mayıs 2019 - 16:40
KESK, DİSK, TMMOB, Ankara Tabip Odası, Birleşik Kamu İş ve ASMMMO tarafından Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs mitingine çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, HDP ve CHP'li milletvekilleri, gençlik ve kadın örgütleri katıldı.
 
Miting için emekçiler Ankara Garı önünde toplandı, 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD çeteleri tarafından katledilenleri andı.
 
'TOPLUMSAL TECRİDE KARŞI ALANDAYIZ'
 
Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde toplanan kitlenin kortejler halinde giriş yaptığı miting alanında, Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerine dikkat çekildi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) mitinge "Emeğin sömürüsüne toplumsal tecride karşı alandayız" pankartıyla katıldı. Türkiye devrimci önderleri Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya'nın fotoğrafları taşındı.
 
ESP üyeleri, AKM önünde, "Tecrite son ver, Leyla'ya el ver" diyerek toplandı. Açlık grevi direnişinin simgesi haline gelen beyaz sağlık maskeleri takan sosyalistler, sloganlarla açlık grevcilerinin sesini duyurmak için sık sık slogan attı.
 
AÇLIK GREVLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
 
Alanda açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Nasır Yağız, Selma Irmak'ın fotoğrafları yer aldı. Açlık grevlerine dikkat çekmek için beyaz tülbent takan kadınlar "Leyla Güven onurumuzdur" sloganı eşliğinde yürüdü.
 
KATLEDİLEN KADINLARIN FOTOĞRAFLARI ALANDA
 
Kadın örgütleri ise erkekler tarafından katledilen kadınların fotoğraflarıyla alanda yerini aldı. Kadınlar sık sık "Jin jiyan azadi", "Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz" sloganını attı. Miting alanına gelen Alevi örgütleri ise asimilasyon politikalarına karşı talepleriyle mitingde buluştu.
 
OSTİM İŞÇİLERİ SARI BARETELERİYLE
 
OSTİM işçileri sarı baretleriyle miting alanına gelirken, emekçilerin temel talebi ise "Kıdem tazminatımız elimizden alınamaz" pankartına yansıdı. Öğrenci örgütleri ve ODTÜ'lü öğrenciler de üniversitelerdeki baskılara dikkat çekerek "Gelenek sürüyor, ODTÜ yürüyor" pankartını açtı. Gazeteci örgütleri, katledilen gazeteciler Musa Anter ve Metin Göktepe'nin fotoğraflarını taşıyarak, basın üzerindeki baskılara dikkat çekti.
 
Yürüyüş sırasında ve miting alanında en sık duyulan sloganları ise "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Direne direne kazanacağız" oldu. 
 
'ARTIK YETER DEMEK İÇİN BİR ARAYA GELDİK'
 
Onbinlerin buluştuğu miting Maraş'tan Antep'e giderken hayatını kaybeden 5 sağlık emekçisi için saygı duruşu yapıldı. Ardından ortak metni DİSK üyesi kadın işçi Nermin Yurrtaş okudu. Yurttaş 2001 yılında yaşanan ekonomik krizi hatırlatarak, "Ekonomik krizinin yarattığı atmosfer üzerinden iktidar olan AKP'nin her defasında krizin bedelini emekçilerin sırtına yüklemesine 'artık yeter' demek için bir araya geldik. Yeni ekonomi programı ve yapısal reformlar adı altında emekçilerin kazanılmış haklarının gasp edilmek isteniyor" dedi. 
 
'KIDEM TAZMİNATI HAKKI GASP EDİLİYOR'
 
Yurttaş, kıdem tazminatının fona devir edilmeye çalışılmasını "İşsizlik fonu yağmasından sonra yine 'fon' adı altında kıdemi tazminatı hakkının gasp edilmek isteniyor. Mücadele ederek kazandığımız haklarımızın gaspına yine mücadele ederek sahip çıkma kararlılığıyla bugün ülkemizin dört bir yanında alanlardayız. İşsizlik fonundaki para sermayeye değil tamamıyla işsizlere verilmelidir" diye belirtti.
 
TALEPLER SIRALANDI
 
Yurttaş, emekçilerden alınan vergilerin patronlara teşvik olarak verilmesine karşı adil bir vergi sistemi kurulmasını, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını, vergi dilimi soygununa son verilmesini istedi. Artan iş cinayetlerine karşı işçi sağlığı, iş güvenliği önlemlerinin etkin bir şekilde alınması gerektiğini vurgulayan Yurttaş, kadın işçilere eşit ücret verilmesi, taşeron çalışmanın yasaklanması, iş güvencesinin sağlanması taleplerini ise şöyle sıraladı:
 
-Emeklilik hakları gasp edilen EYT'lilerin emeklilik hakları teslim edilmelidir.
 
-Kamu çalışanlarının sendikal hakları uluslararası belgelerde şekillenen normlar dâhilinde iyileştirmeli, grevli ve toplu sözleşmeli sendikalar yasası çıkartılmalıdır.
 
-Seçim öncesi söz verilen 3600 ek gösterge kamu çalışanlarına söz verildiği gibi derhal ödenmelidir.
 
-Kamu kurumlarında ve özel sektörde yandaş sendika baskısına son verilmeli, örgütlenme özgürlüğünün önündeki bütün engeller derhal kaldırılmalıdır.
 
-İş yerlerinde performans sistemi altında iş güvencemizi tehdit altına sokan uygulamalara son verilmelidir.
 
-657 sayılı Devlet Memurları Kanununda esnek çalışma adı altında güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıracak olası düzenlemelerden vazgeçilmeli, sözleşmeli devlet memurluğu kaldırılmalıdır.
 
-Kriz bahanesiyle yapılan toplu işten çıkarmalar yasaklanarak, yargı kararına bağlanmalıdır.
 
-Taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaşanan ayrımcılığa son verilmelidir.
 
-Kamuya ve belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçilere ikinci sınıf işçi muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir. 4+4 zam uygulamasına son verilmeli ve özgür toplu sözleşme hakları tanınmalıdır.
 
Ortak metnin okunmasının ardından ilik nakli bekleyen Öykü Arin'in annesi Eylem Şen Yazıcı'nın mesajı okundu ve kan bağışı çağrısı yapıldı. Miting, Moğollar ve Çankaya Belediyesi işçileri tarafından oluşturulan Grup Teneke'nin dinletileriyle devam etti.