etkin haber

225

ANKARA

Ankara'da ESP'ye yönelik gözaltı saldırısı protesto edildi

ESP Ankara İl Örgütü, üyelerine yönelik gözaltı saldırısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Hayatın, özgürlüğün sahibi olan tüm demokrasi güçlerini ESP'ye yapılan bu saldırıları, dayanışma ile bertaraf etmeye ve sesimize ses katmaya çağırıyoruz" denildi.

- Cumartesi - 22 Haziran 2019 - 14:54
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerine ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanlarına yönelik gözaltı saldırısı devam ediyor. ESP Ankara İl Örgütü, yaşanan gözaltılara ilişkin il binasında basın açıklaması yaptı.
 
Basın açıklamasına HDP, HDK, DAD, Devrimci Parti ve Mamak Platform Girişimi destek verdi. Mamak Platform Girişimi adına konuşan Zarife Çamalan, "ESP'ye yönelik gerçekleşen baskı ve saldırıları sadece ESP'ye değil hepimize yapılmış olarak görüyoruz. Bu saldırılar ne ESP'yi ne de bizi yıldıramaz.  Mücadelemizi büyütmeye, saldırılar karşısında yan yana durmaya ve dayanışma içinde olacağımızı ifade ediyoruz" denildi.
 
HDP Ankara İl Başkanı Hüseyin Gevher ise "Bu saldırı aynı zamanda partimize ve özgürlük demokrasi mücadelesine yöneliktir. Bu konuda demokrasi ittifakı tavrı büyütülmelidir" diye kaydedildi.
 
Basın açıklamasını ESP Ankara İl Başkanı Mehmet Ali Tosun okudu. Tosun, 31 Mart yerel seçimlerini kaybeden AKP-MHP faşist ittifakının adeta seferberlik ilan ettiğini, YSK eliyle darbe yaptırıp, seçimlerin yenilenmesini sağladığını, bu arada da toplumsal muhalefete saldırdığını vurguladı.
 
Bu saldırganlığın nafile olduğunu, faşist ittifakın yaptıklarını teşhir ettiklerini, sokağın demokrasi mücadelesinin yegane teminatı olduğunu belirten Tosun, gerçekleşen saldırganlık karşısında yılmayacaklarını, geri adım atmayacaklarını ifade etti.
 
Ankara'da polisin elinde toplam 17 kişilik bir listenin bulunduğunu söyleyen Tosun, polisin kapı kapı dolaşarak insanlara gözdağı verdiğini ve bununla örgütlenmenin önünü kesmeye çalıştığının altını çizdi. Tosun, "Tekrar bir kez daha söylüyoruz ne için gözaltına alındıkları hiç önemli değil. Bizler devrimciyiz ve sosyalistiz bu yeterlidir. Yönetenler hiçbir dönemde kendilerine muhalif kesim istemezler, kendi düzenlerinin devam etmesi için her şeyi yaparlar" dedi.
 
Tosun son olarak "Hayatın, özgürlüğün sahibi olan tüm demokrasi güçlerini ESP'ye yapılan bu saldırıları, dayanışma ile bertaraf etmeye ve sesimize ses katmaya çağırıyoruz" diye konuştu.