etkin haber

493

ANKARA

Anne Karaman: Kızım intihar etmedi, öldürüldü

Ankara'da, Uzman Dr. Özgür T.'nin evinde ölü bulunan anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ın annesi Feride Karaman, kızının intihar etmediğini, ilaç verilerek öldürüldüğünü iddia etti. Avukat Gültekin'de Ayşe'nin öldürülmesinin de bir kadın cinayeti olduğunu kaydetti.

- Perşembe - 8 Ağustos 2019 - 11:10
Ankara'da, erkek arkadaşı Uzman Dr. Özgür T.'nin (46) evinde ölü bulunan anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ın (25) annesi Feride Karaman, kızının öldürüldüğünü kaydetti. 
 
Ayşe Karaman, 29 Temmuz sabahı, Uzman Dr. Özgür T.'nin, Çankaya Dikmen'deki evinde ölü bulundu. İhbarı yapan Özgür T., sabah eve geldiğinde, genç kadını ölü bulduğunu iddia etti. 
 
Olay yerinde yapılan incelemede genç kadının yatağının yanındaki dolapta, 1 adet 20 milimetre propofol ampül, 1 adet 20'lik boş kullanılmış enjektör, 1 adet 20'lik içerisinde 10 milimetre propofol enjektör, 1 adet 10 milimetre içerisinde 7 milimetre propofol içeren enjektör bulundu. Savcılık, bulunan ilaç ve enjektörleri incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Ayrıca, ölüme neden olduğu tahmin edilen propofol (bilinç düzeyinin azalması ve hafıza yetersizliği ile sonuçlanan kısa etkili bir ilaç) ilacının vücuda ne kadar enjekte edildiği, genç kızın ilacı vücuduna kendisinin mi yoksa bir başka kişi tarafından mı enjekte edildiğinin tespit edilmesi için rapor düzenlenmesi talep edildi.
 
Anne Feride Karaman, kızının Özgür T., tarafından öldürüldüğünü iddia etti, kızının ilaç bağımlısı yapıldığını söyledi.
 
Savcılık sorgusunda, "Propofol ilacını ben vermedim" diyen Özgür T., 'tasarlayarak öldürmek' suçundan tutuklandı.
 
AVUKAT GÜLTEKİN: PROPOFOL AYŞE'NİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞTUR 
 
"Ailenin avukatı Tuğba Gültekin, olayla ilgili kamuoyunda intihar algısı yaratılmaya çalışıldığını belirterek, "Ayşe Karaman'ın ölümü Şule Çet'in, Özgecan Aslan'ın ya da birçok kadının ölümü gibi bir kadın cinayetidir. Toplumda kadına yönelen şiddetin, yaşam hakkı ihlalinin en son vücut bulmuş halidir" diye konuştu.
 
Ayşe'nin ölüme neden olan ilacın propofol olduğunun altını çizen Avukat Gültekin, "Ayşe Karaman'ın ölümüyle ilgili çıkan haberlerde bir sürü ilaçtan bahsediliyor. Bu ilaçlardan bir tanesinin adı propofol. Propofol bir anestezi ilacı ve eczaneden de alamıyorsunuz. Yalnızca ecza depolarından sayıyla doktorlara verilebiliyor. Otopsi raporu geldiğinde daha da net ortaya çıkacaktır ki propofol Ayşe Karaman'ın ölümüne neden olmuştur. Yani yalnızca bir doktorun elde edebileceği bir ilaç, Ayşe Karaman'ın ölümüne neden olmuştur" dedi.
 
'DOKTORLAR ARASINDA BAĞIMLILIĞI YAYGIN'
 
İlacın uyuşturucu olarak da kullanıldığını belirten Avukat Gültekin, şöyle konuştu: "Sağlık sektöründe bu ilaca ulaşabilen doktorlar arasında bağımlılığı oldukça yaygındır. Erzurum'da yakın zamanlarda art arda 3 doktorun ölümü bu nedenle olmuştur. Bu konuda yayınlanan çok fazla makaleler vardır. Yani doktorların bu ilaca bağımlılığı olduğuna dair çok fazla veri bulunmaktadır. Ayşe uyuşturucu kullanmayan, bu kişiyle tanışmadan önce uyuşturucu bağımlılığı olmayan bir kadındır. Çıkan haberlerde Ayşe'nin uyku ilacı kullandığı ve bunun onu öldürdüğüne ilişkin şeyler var. Dosyada kesinlikle uyku ilacına ilişkin, uyku ilacının Ayşe'nin ölümüne neden olduğuna ilişkin hiçbir veri bulunmamaktadır. Sadece tek veri bu propofol ilacı ile ilgilidir. Ayşe'nin migreni yoktur, alerjisi yoktur veya başka hastalığı yoktur. Ayşe bu kişiyle tanıştıktan sonra ilaç kullanmaya başlamıştır."
 
Avukat Gültekin, soruşturmanın sürdüğünü, bazı tanıkların dinlenilmesini talep ettiklerini belirterek, "İlerleyen aşamada, bunun bir kadın cinayeti olduğu daha net ortaya çıkacak" şeklinde konuştu.