etkin haber

143

HABER MERKEZİ

Arap Birliği işgalci İsrail'in Mescid-i Aksa'ya baskınını kınadı

Arap Birliği teşkilatı siyonist İsrail güçlerinin ve yahudi yerleşimcilerin Kurban Bayramının ilk günü Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemelerini kınadı.

- Pazartesi - 12 Ağustos 2019 - 11:07
Arap Birliği teşkilatı siyonist İsrail güçlerinin ve yahudi yerleşimcilerin Kurban bayramının birinci gününde bayram namazının ardından Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemelerini kınadı.
 
Arap Birliği teşkilatının genel sekreteri Ahmed Ebu'l-Gayt İsrail güçlerinin gözetiminde ve himayesinde gerçekleştirilen bu baskının, İsrail'in Harem-i Şerif'teki yahudi varlığını normalleştirmek amacıyla izlediği politikayı yansıttığına dikkat çekti. Ebu'l-Gayt mübarek bayram gününde böyle bir baskının planlanmasıyla aynı zamanda Müslüman varlığının azaltılmasının amaçlandığını dile getirdi.
 
Ebu'l-Gayt, bayram günü yaşanan tehlikeli tırmanıştan İsrail hükümetini sorumlu tuttuğunu ifade ederek, izlenen politikayla yahudi aşırı grupların daha da cesaretlendirildiğini bunun da bölgede taassup ateşinin daha da alevlenmesine neden olduğunu ve Kudüs'te dinsel çatışmanın ateşini yakma tehdidini taşıdığını dile getirdi.
 
Ebu'l-Gayt uluslararası kamuoyunu, ABD'nin tavırlarının gölgelerine sığınan İsrail'in planlı kampanyalarının karşısında durmaya çağırdı.