etkin haber

377

İSTANBUL

Asrın Hukuk Bürosu: Hukukun uygulanmasını istiyoruz

Asrın Hukuk Bürosu Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Kürt Halk Önderi Öcalan'ın avukatları ile görüşebileceğine dair yaptığı açıklamaya ilişkin, "Adalet Bakanlığını hukukun uygulanmasını davet ediyoruz" dedi.

ETHA - Perşembe - 16 Mayıs 2019 - 17:48
Asrın Hukuk Bürosu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüşebileceğine dair yaptığı açıklamaya ilişkin yazılı açıklama yayımladı.
 
'2 MAYIS'TAN SONRA HİÇ GÖRÜŞME YAPILMADI'
 
Öcalan ile 2 Mayıs'ta bir avukat görüşmesi yapıldığı hatırlatılan açıklamada, "Bu açıklamada avukat görüşünü yasaklayan Hâkimlik kararının itirazlarımız üzerine Bursa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmış olduğunu da İfade etmiştik. Bununla birlikte 2 Mayıs 2019 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmeden sonra her gün yenilediğimiz başvurularımıza rağmen yeni bir görüşme halen sağlanabilmiş değildir, Sayın Öcalan ile aile görüş başvuruları ise 22 Nisan 2019 tarihli yeni bir disiplin cezası gerekçe gösterilerek mahkeme kararı ile engellenmeye devam etmektedir" denildi.
 
'TÜM HAKLARIN TESİSİ HUKUKİ OLARAK ZORUNLULUKTUR'
 
"Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında da ifade edildiği üzere, zaten hukuka aykırı olan yasak kararı da kalktığından, avukat görüşmelerinin periyodik olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmek isteriz" ifadeleri kullanılan açıklamada, Öcalan'ın avukat ve aile görüşmesi ile mektup, telefon ve diğer İletişim haklarını da kapsayan yasal haklarının bir bütün olarak tesisi hukuki bir zorunluluk olduğu vurgulandı.
 
Adalet Bakanlığı'nı hukuku uygulamaya çağıran Asrın Hukuk Bürosu, şunları belirtti: "Ek olarak Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)'nin de 2016 Nisan'dan bu yana ilk kez İmralı adasını ziyaret ettiği paylaşılmıştır. CPT'nin gerçekleştirmiş olduğu ziyarete dair öneri ve tespitlerini içeren raporunu en kısa sürede açıklamasını bekliyor ve sürecin takipçisi olması konusundaki beklentimizi ifade ediyoruz."