etkin haber

184

HABER MERKEZİ

Avrupa'da Güney Kürdistan ve Rojava'ya yönelik saldırılar kınandı

Avrupa'nın çok sayıda kentinde Türkiye'nin Rojava ve Güney Kürdistan'a yönelik işgal saldırıları protesto edildi.

- Pazar - 11 Ağustos 2019 - 09:25
Avrupa'nın çok sayıda kentinde Türkiye'nin Rojava ve Güney Kürdistan'a yönelik işgal saldırıları protesto edildi.
 
BERLİN
 
Almanya'nın başkenti Berlin'de Türkiye'nin Güney Kürdistan'a yönelik saldırılarını ve Rojava'ya yönelik işgal girişimleri düzenlenen yürüyüşle kınandı.
 
Berlin kent merkezindeki Potsdamerplatz Meydanında başlayan yürüyüş Federal Meclis yakınlarındaki Brandenbur Tor Meydanında sonra erdi. "Yaşasın devrimci dayanışma", "Terörist Erdoğan", "Türk askeri Kürdistan'dan defol" ve "Almanya destekliyor, Erdoğan bombalıyor" gibi sloganların atıldığı eyleme çok sayıda kişi katıldı.
 
Eylemde konuşan Berlin Özgür Kürdistanlılar Meclisi Eşbaşkanı Erhan Fırat ve PYD Berlin Temsilcisi Sileman Haci Türk devletinin saldırıları karşısında batı ülkelere çağrılarda bulundular. Ayrıca Erdoğan rejimiyle yapılan işbirliğinin sona ermesi istenirken, işgale karşı verilen direnişe bütün kesimlerin destek vermesi istendi.
 
MÜNİH
 
Almanya'nın Münih kentinde Türk devletinin Rojava'ya yönelik işgal girişimlerini kınadı. Eylemde "Rojava'dan ellerinizi çekin", "Kürt halkına yönelik soykırıma son verin" pankartları açılırken sık sık "Türk askeri Kürdistan'dan defol" sloganları atıldı.
 
STUTTGART
 
Stuttgart kentinde gerçekleştirilen yürüyüş Lautenschlage sokağında başladı. "Terörist Erdoğan", "Öcalan'a özgürlük" sloganları atan kitle Schlossplatz'ta basın açıklaması yaptı. Eylemde Türk devletinin işgalini kınayan konuşmalar yapıldı.
 
HAMBURG
 
Hamburg'da da Türk devletinin saldırıları yürüyüşle protesto edildi. Hamburg DKTM tarafından öncülüğü yapılan yürüyüş Sternschanze tren istasyonunda başlayan yürüyüş Gansemarkt'ta son buldu.. Eylemde konuşma yapan Sol Parti milletvekili Martin Dolzer, Türkiye'nin işgal saldırılarını kabul edilemez olarak nitelendirerek herkesin bu girişime karşı sesini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.
 
DÜSSELDORF
 
Düsseldorf Merkez Tren İstasyonu yakınındaki Immermanhof meydanında yapılan eylem saygı duruşuyla başladı. "Rojava'dan ellerinizi çekin", "Kürt halkına karşı yapılan soykırıma son verin" pankartlarının açıldığı eylemde "Faşizme karşı omuz omuza", "Yaşasın uluslararası dayanışma" sloganları atıldı.
 
YPG, YPJ bayrakları ve TJK-E flamalarının taşındığı eylemde FED-MED NRW Eşsözcüsü Ahmet Elmas bir konuşma yaptı. Rojava'ya yönelik saldırıları kınayan Elmas, tüm devrimci demokratik güçleri işgal karşısında direnişi yükseltmeye çağırarak "Bize düşen görev mücadeleyi daha da büyütmek, kazanımlarımızı daha da güçlü sahiplenmektir" dedi.
 
PARİS
 
Fransa'nın başkenti Paris'te Türk devletinin Güney Kürdistan ve Rojava'ya yönelik saldırılar düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Gare de l'Est önünde başlayan yürüyüş Republique Meydanı'nda sona erdi. ACTIT'in de katıldığı yürüyüş boyunca Türk devletini kınayan sloganlar atıldı. Yapılan konuşmaların ardından eylem sona erdi.
 
DRAGUIGNAN
 
Fransa'nın Draguignan şehrinde yüzlerce kişi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit ve Türk devletinin işgal saldırılarını protesto etti.
 
Parc Chabran'dan başlayan yürüyüşte "Bijî berxwedana zindana", "Bijî Serok Apo", "Yaşasın devrimci dayanışma" ve "Öcalan'a özgürlük" sloganları atıldı, Fransızca bildiri okundu.
 
Valilik önünde Draguignan Kürt Toplum Merkezi adına açıklama yapan Cemal Serhat, "15 Ağustos atılımını selamlıyorum 41. yılında mücadelemiz büyüyor 20 yıldır esir olan Önderliğimizle her gün özgürleşiyoruz" dedi. Kürt Halkının Öcalan'a özgürlük borcu olduğunu söyleyen Serhat, "Devletsiz statüsüz Kürtler YPG, YPJ, PYD ve PKK ile tüm dünyanın başına bela olan IŞİD'i yok etti. Kürtler Önder Apo'nun ışıklı yoluyla katliamları bertaraf edecektir" diye konuştu.
 
MARSİLYA
 
Fransa'nın Marsilya kentinde Türk devletinin Rojava ve Güney Kürdistan'a yönelik işgal girişimleri kınandı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş Vieux-Port meydanında yapılan basın açıklamasıyla sona erdi. Eylemde konuşan Dış İlişkiler Komitesinden Mehmet Sönmez ve DTM'den Sebahattin Xınıs, Türk devletinin Rojava'ya yönelik tehditlerine dikkat çekerek "tek çözüm İmralı'da Önder Apo'dur" dedi.
 
BORDEAUX
 
Fransa'nın Bordeaux kentinde DTM öncülüğünde yapılan eyleme çok sayıda kişi katıldı. Eylemde bildiri dağıtımı yapıldı.
 
RENNES
 
Türkiye'nin Rojava ve Güney Kürdistan'a yönelik işgal saldırısı Rennes Amara Demokratik Kürt Toplum Derneği tarafından düzenlenen yürüyüş ile protesto edildi. Colombie'da bir araya gelen kitle sloganlar eşliğinde Republique Meydanı'na yürüdü. "Kürdistan'da Türk işgaline hayır" pankartı taşıyan kitle "Biji berxwedana Rojava" sloganları attı.
 
ATİNA
 
Yunanistan'ın başkenti Atina'da da Türkiye'nin işgal saldırısı düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Ünlü Academia Meydanından başlayan yürüyüş Türk konsolosluğuna kadar sürdü.
 
Burada bir konuşma yapan Yunanistan Halk Meclisi Eşbaşkanı Sedat Bitlis, Türk devletinin Kürdistan'ın dört parçasında Kürt halkına saldırdığını ifade ederek Avrupa'da yaşayan Kürtlerin her zaman Kürt Özgürlük Hareketinin yanında olacağını kaydetti.
 
DEN HAAG
 
Türk devletinin Güney Kürdistan ve Rojava'ya yönelik işgal girişimleri Hollanda'nın Den Haag kentinde protesto edildi. Amsterdam Waterlooplein de bir araya gelen çok sayıda kişi burada basın açıklaması yaparak Türk devletini protesto etti.
 
GRAZ
 
Avusturya'nın Graz kentinde düzenlenen eylemle Türk devletinin Güney Kürdistanı ve Rojava'yı işgal girişimi protesto edildi. Südtirolerplatz'da bir araya gelen kitle, taşıdıkları pankartlar ve flamalar ile Türk devleti ve ona bağlı çetelerin Kürdistan'a yönelik olarak gerçekleştirdikleri işgal saldırılarını kınadı.
 
VİYANA
 
Avusturya'nın başkenti Viyana'da Türk devletinin işgal girişimleri protesto edildi. Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından gerçekleştirilen eylemde "Kürtler Rojavada IŞİD barbarlığına karşı savaşıyor Türk faşist devleti Kürtleri bombalıyor", "Kürt halkına karşı yapılan soykırıma son verin" pankartları taşındı.
 
STOCKHOLM
 
İsveç'in baştenti Stockholm kentinde Norra Bantorget Meydanı'nda bir araya gelen kitle, Türk devletinin Güney Kürdistan'a yönelik işgal saldırıları ve Rojava'yı işgal girişimini kınamak için bir yürüyüş düzenledi.
 
Amara Kadın Meclisi, Rojava Komitesi ve Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nin çağrısıyla yapılan eylemde çağrıcı örgütler adına yapılan konuşmada, Türk devleti ve Erdoğan'ın Türkiye ve Kürdistan'da barış ve demokrasi talep eden tüm güçlere saldırdığı belirtildi.
 
ÖREBRO
 
Våghustorget Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemde ise işgalci Türk devletine karşı öfke vardı. "Türk ordusu Kürdistan'dan defol", "Faşit Erdoğan", "Kanlı ellerinizi Rojava'dan çekin" sloganlarının atıldığı eylemde konuşan İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Rıdvan Altun, işgalci Türk devletinin barış koridoru demagojisiyle Rojava'yı işgal etmesine' özgür yaşam projesini bozmasına Kürt Halkı ve dostlarının izin vermeyeceğini söyledi.
 
DSG, YPG/YPJ güçlerinin IŞİD çetelerini hezimete uğratarak terör tehdidini önemli ölçüde ortadan kaldırdığını söyleyen Altun, "Eğer insanlık IŞİD çetelerine karşı rahat bir nefes alabiliyorsa bu on binlerce Kürdün şahadeti pahasına olmuştur" dedi.
 
GÖTEBORG
 
Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nin çağrısı üzerine Brunnparken'de bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, işgali Türk devletini kınamak için bir eylem gerçekleştirdi.
 
Göteborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Lehon Lehone, Kürt Halkının Türk devletinin Güney Kürdistan ve Rojava'ya karşı işgal saldırı ve tehditlerine karşı sonuna kadar direneceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini söyledi.
 
Sol Parti Milletvekili Tony Haddou, Erdoğan ve Türk rejiminin bir yandan Kuzey Kürdistan ve Türkiye'de HDP ve muhalifler üzerinde baskı ve tutuklamalarını arttırırken aynı zamanda Güney Kürdistan'a yönelik işgal saldırısına giriştiğini söyledi.
 
Dış dünyanın Erdoğan'ın işgal tehdit ve girişimlerine karşı sesini yükseltmesi gerektiğini söyleyen Haddaou, Avrupa Birliği ve İsveç Hükümeti'ne Türkiye'ye yaptırım uygulaması çağrısı yaptı. Sol Parti'nin Rojava ve Kürt Halkıyla dayanışmayı daha da güçlendireceğine vurgu yaptı.
 
Türk devletinin işgal girişimlerini kınayan pankartlar, PYD, YPG/YPJ ve PKK bayraklarının taşındığı eylemde "Türk ordusu Kürdistan'dan dışarı", "Yaşasın Rojava direnişi", "Kanlı ellerinizi Kürdistan'dan çekin", "Faşist, katil  Erdoğan" ve "Biji Serok Apo" sloganları atıldı.
 
MALMÖ
 
İsveç'in Malmö kentindeki Triangel Meydanı'nda gerçekleşen eylemde Rojava Komitesi adına bir konuşma yapan Natalia Svensson, dünyanın başına bela olan IŞİD çetelerinin YPG/YPJ ve Kürt kadınlarının öncülüğünde gelişen mücadele sonucu yenilgiye uğradığını hatırlattı.
 
Türk devletinin Kürt Halkının Kuzey Suriye ve Rojava'da statü kazanmasını engellemek için işgal hazırlıkları yaptığına dikkat çeken Svensson, "Rojava'da elde edilen kazanımların korunması ve IŞİD çetelerinin yeniden bir tehdit olmasının engellenmesi için dış dünya ve Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm demokrasi güçleri Türkiye'nin işgal tehditlerine karşı tutum almak zorundadır" dedi.
 
Malmö Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmada da Kürt Halkı ve dostlarının Rojava ve Kuzey Suriye'ye yönelik tehdit ve işgal girişimlerine izin vermeyeceğine vurgu yapıldı. İsveç Hükümeti ve Avrupa Birliği'ne Türk devletine yaptırım uygulaması çağrısı yapıldı.