etkin haber

285

HABER MERKEZİ

Avrupa'da ırkçılık karşıtı eylem düzenlendi

Avrupa'nın 13 ülkesinde, "Herkes için tek Avrupa – Milliyetçiliğe karşı senin oyun" adlı oluşum tarafından ırkçılık karşıtı binlerce kişinin katıldığı eylemler düzenlendi.

ETHA - Pazar - 19 Mayıs 2019 - 18:54
Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine bir hafta kala Avrupa'nın 13 ülkesinde, ırkçılık karşıtı geniş katılımlı protesto eylemleri yapıldı. "Herkes için tek Avrupa – Milliyetçiliğe karşı senin oyun" adlı oluşum tarafından organize edilen ve 13 ülkede yaklaşık 50 kentte gerçekleşen eylemlere on binlerce kişi katıldı.
 
Organizatörler sadece Almanya'nın başkenti Berlin'deki eyleme yaklaşık 50 bin kişinin katıldığını tahmin ederken, Frankfurt'ta yaklaşık 15 bin kişi eyleme katıldı. Bu iki şehir dışında Almanya'da Leipzig, Köln, Münih, Hamburg ve Stuttgart'ta da yapılan eylemlere aralarında sendika, insan hakları ve çevre örgütleri, kilise organizasyonları ve göçmen örgütleri katıldı.
 
Frankfurt'taki protesto eyleminden önce bir açıklama yapan Alman mültecilere yardım örgütü Pro Asyl'in yöneticisi Günter Burkhardt, Avrupa'nın uygarlaştırıcı temelinin insan hakları olduğunu ifade ederek, bu uygarlık standartının binlerce insan Akdeniz'de boğularak ölürken ya da Avrupa'nın, mültecilerin Libya cehennemine dönmesini finanse ederken yok edildiğini dile getirdi. Burkhardt, 26 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde temel hukuk devleti prensiplerinin geleceğinin güvence altına alınması için oy kullanılacağını ifade etti.
 
Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde kamuoyu yoklamalarına göre oylarını artıran sağ popülist partilere mensup siyasetçilerin, son dönemlerde mültecilere ve göçmenlere karşı söylemleri dikkat çekiyor.