etkin haber

255

AMUDE (Welat Deniz)

Bahadır: AKP'nin DAİŞ ile ilişkisi belgelerle ortaya çıktı

"DAİŞ: Kökleri, Engeller ve Yüzleşme Stratejileri" forumuna SYPG adına katılan Haydar Bahadır, "DAİŞ'in yaptığı katliamların özellikle Türkiye'de yaptığı katliamların AKP desteği ile yapıldığının açığa çıkarılması gerekiyor" dedi.

- Pazar - 7 Temmuz 2019 - 18:27
Rojava Stratejik Araştırma Merkezi (NRLS) tarafından düzenlenen "DAİŞ: Kökleri, Engeller ve Yüzleşme Stratejileri" forumu ikinci gününde devam ediyor. Foruma Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG) da katılıyor. SYPG adına Haydar Bahadır, foruma ve tartışmalara ilişkin ETHA'ya değerlendirmelerde bulundu.
 
Bahadır, "Sizin de bildiğiniz gibi DAİŞ askeri olarak DSG, YPG, YPJ kuvvetleri tarafından yenildi. Gelinen aşamada DAİŞ'in bölgede, Ortadoğu'da özellikle de Rojava'da kadınlar başta olmak üzere Kürtlere, halklara nasıl terör estirdiğini, coğrafyayı nasıl bir kan gölüne çevirdiğini hepimiz biliyoruz. Politik İslamcı Faşist DAİŞ'e karşı muazzam bir askeri zafer kazanıldı. Bu zaferin dünya halklarına ve ezilenlerine tanıtılması gerekiyor. Yaptığı katliamların özellikle Türkiye'de yaptığı katliamların AKP desteği ile yapıldığının açığa çıkarılması gerekiyor. Aynı zamanda bu politik İslamcı faşist örgütün kendisini nasıl finanse ettiği, ne tür kaynaklar kullandığı, uluslararası ilişkisi, bölge gerici devletleri ile kurduğu ilişki bunların açığa çıkartılması gerekiyor" dedi.
 
Bugün burada DAİŞ örgütünün birçok unsurunun olduğunu gördük diyen Bahadır, "Ekonomik olarak bağlarını görüyoruz ve bununla birlikte ilişki içerisinde olan devletlerin özellikle Türk devleti ile ilişkisini görüyoruz. Özellikle DAİŞ örgütünün Türkiye tarafından finanse edildiğini ve AKP hükümeti tarafından politik çıkarları ile DAİŞ elini kullanarak katliamlar yaptığını biliyoruz. Suruç, Ankara katliamlarını gerçekleştirdi. Bu katliamlara dair daha sonra belgeler açığa çıktı. Bu belgelere baktığımızda MİT ile birlikte DAİŞ'in hem Kürt halkına karşı Rojava devrimini boğmak için hem de Türkiye'deki devrim hareketini boğmak için Rojava devrimi ile ittifakta olan devrimci, komünist güçlere karşı katliamlar gerçekleştirdi. Bir kontrgerilla savaşı yürüttüler. AKP hükümeti ile yürüttüler bu savaşı. Bu forumda bunların belgelerle kanıtlandığını gördük. Bu anlamda uluslararası bu forumun başarıya ulaştığını görüyoruz" diye kaydetti.
 
Forumdan kimi sonuçların çıktığını belirten Haydar Bahadır, "Bunlardan birincisi DAİŞ'in Türkiye ile olan ilişkisi çok net açığa çıktı. Bunun dünya kamuoyuna yansıtılması gerekiyor. Dünya ezilen halklarına anlatılması gerekir. İkincisi DAİŞ'in sayısız katliamları oldu. Kobane katliamında tutalım da Şengal'deki katliamlara Suruç, Ankara katliamlarından Fransa'daki katliamlara kadar birçok katliam gerçekleştirdi. DAİŞ bu katliamların hesabını vermek zorunda. Bugün forum katılımcıları arasında da katliam tanıkları var. Bu bakımdan önemli bir yerde duruyor" diye konuştu.