etkin haber

350

İSTANBUL

Başakşehir'de kimyasal atık deposunda 2 işçi hayatını kaybetti

İstanbul Başakşehir'de sanayi sitesinde kimyasal atık su arıtma tesisine depo temizlemeye giden 2 işçi zehirlenerek hayatını kaybetti.

- Salı - 25 Haziran 2019 - 16:28
İstanbul Başakşehir'de bir sanayi sitesinde kimyasal atık su arıtma tesisine depo temizlemeye giden 2 işçi zehirlenerek yaşamını yitinrdi.
 
Geçtiğimiz cuma akşamı Başakşehir'de bulunan bir sanayi sitesinde, site yönetimi kimyasal atıkların bulunduğu depoların temizliği için bir firmayla anlaştı. Olay akşamı 3 vidanjörle gelen çalışanlar iki depoda temizlik yapmaya başladı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadan depolardan birine giren 26 yaşındaki Seyit Akdemir'in içeride fenalaşıp bayıldığını gören arkadaşı 34 yaşındaki Kadir Karaduman da  depoya girdi. Ancak iki işçi de gazdan etkilenerek hayatını kaybetti.
 
Sanayi sitesinde operatör olarak çalışan Furkan T, polise verdiği ifadede, "Site yönetimimiz depoların temizliği için karar almasının ardından 3 vidanjörle işçiler geldi. Deponun ikisi temizlendikten sonra üçüncü depoya gelindi. İşçilerden biri merdivenin hazırlanmasını bile beklemeden bizde bulunan maskeyi takarak aşağıya indi. Yaklaşık 5 dakika sonra fenalaşıp yere yığılınca bunu gören arkadaşı da depoya indi. O da gazdan etkilendi. İki işçiyi olay yerine çağırdığımız itfaiye çıkardı. Ambulans görevlileri ise yaptıkları incelemede iki işçinin hayatını kaybettiğini söyledi" dedi.
 
Olaydan sonra ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürülen taşeron firmanın sahibi ise "Biz genelde tuvalet temizliğine gidiyoruz. Kimyasal atık olduğunu bilmiyorduk. Eğer bunu bilseydik kesinlikle göndermezdim" dedi.