etkin haber

258

BASEL

Basel'den Strasbourg'a uzun yürüyüşü başladı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle İsviçre'nin Basel kentinden Strasbourg'a "Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan'ı özgürleştirelim" şiarıyla 8 günlük uzun yürüyüş başladı.

- Cumartesi - 9 Şubat 2019 - 14:59
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle İsviçre'nin Basel kentinden Strasbourg'a "Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan'ı özgürleştirelim" şiarıyla 8 günlük uzun yürüyüş başladı.
 
Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) tarafından organize edilen yürüyüş, Basel Barfüsserplatz'da yapılan mitingle başladı. Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen mitingde, Öcalan'ın özgürlüğü talep eden ve açlık grevleri direnişlerini selamlayan pankartların yanı sıra Öcalan posterleri taşınırken, "Öcalan'a özgürlük", "Yaşasın zindan direnişi" ve "Leyla Güven onurumuzdur" sloganları atıldı.
 
Yürüyüşün startı verilmeden önce birçok kurum temsilcisi söz alarak, yapacakları yürüyüşün anlam ve önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
GÖKSUNGUR: TECRİT KIRILACAK
 
KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, "Bu yürüyüşteki temel amacımız Önderliğimiz üzerindeki tecridi kırmak, direnişteki arkadaşlarımızın talebini dünyaya duyurmaktır" diyerek konuşmasına başladı. Öcalan üzerindeki tecrit kırılmadan ne Türkiye halkları ne de Ortadoğu halklarının özgürleşeceğini ifade eden Göksungur, "Bu nedenle birçok farklı kurumdan arkadaşımız aynı taleple Öcalan'a özgürlük talebiyle Basel'den Strasbourg'a yürüyor" dedi.
 
AYDAR: KOMPLO 20. YILINDA YERLE BİR OLACAK
 
Daha sonra söz alan KCK Yürütme Kurulu Üyesi Zübeyir Aydar ise Kürt halkının bugün zindanlarda başta olmak üzere her alanda direniş içerisinde olduğunu ifade ederek, bu yürüyüşle Kürt halkının direnişini dünyanın her yerine yayacaklarını söyledi. Açlık grevi direnişlerini hatırlatan Aydar, "Komplonun 20. yılında her yerde büyüttüğümüz direnişle Önderliğimizi özgürleştireceğiz, komployu yerle bir edeceğiz. Bizler biliyoruz ki, biz direndikçe faşist rejimin korkusu da büyüyor. Direniş her alanda büyütülmeli" diye ekledi.
 
YILMAZ: BU YÜRÜYÜŞ KIZILDERE'DEN KANDİL'E BİR YÜRÜYÜŞTÜR
 
SYKP kurucularından Tuncay Yılmaz da Öcalan'ın özgürlüğünün Türkiye halklarının özgürlüğü anlamına geldiğini ifade etti. Yılmaz, "Bu yürüyüş, Basel'den Strasburg'a değil, İstanbul'dan Amed'e, Cizre bodrumlarından Soma'ya, Kızıldere'den Kandil'e yapılan bir yürüyüştür. Bizim birlikteliğimiz ve mücadelemiz Türkiye halklarını özgürleştirecektir" diye konuştu.
 
BİZ KAZANACAĞIZ
 
Ardından MLKP, ATİK, AvEG-Kon, ADHK, KKP, PYD adına yapılan konuşmalarda yürüyüşün anlam ve önemine değinilerek, Öcalan üzerindeki tecridin kırılması ve Türkiye halklarının özgürleştirilmesi gerektiği dile getirdi. Birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yapılan konuşmalarda, "Biz kazanacağız" mesajı verildi.
 
Yine HDP eski milletvekili Nursel Aydoğan ve gazeteci Ahmet Nesin de yaptıkları konuşmalarla Öcalan'ın özgür olması gerektiğine vurgu yaparak, açlık grevi direnişçilerini selamladı.
 
Yapılan konuşmalarına ardından Basel-Strasbourg uzun yürüyüşünün startı verildi. Yürüyüşün ilk günü Kürdistanlıların katılımıyla kitlesel olarak yapılıyor.