etkin haber

171

BATMAN

Batman'da kayıp yakınları Tanış ve Deniz'in hikayesini anlattı

Diyarbakır'daki kayıp yakınları eyleminde Şırnak'ta 25 Ocak 2001'de HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile yönetici Ebubekir Deniz'in gözlatında kaybedilme öyküsünü anlattı.

- Cumartesi - 22 Haziran 2019 - 14:30
İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi ve kayıp yakınları, her hafta düzenledikleri eylemlerinin 447'incisini dernek binasında gerçekleştirdi.
 
Kayıp yakınlarının yanı sıra açıklamaya Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, insan hakları savunucuları katılarak "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" pankartı açtı. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı eylemde basın açıklamasını İHD Batman Şubesi yöneticilerinden Gülbahar Kaya okudu.
 
Kaya, Gülistan Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde düzenledikleri eylemlerinin 42 haftadır hukuksuz şekilde yasaklı olduğunu ve yasağın bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. Tüm kayıpların akıbeti açıklanıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Kaya, Şırnak'ta 25 Ocak 2001'de Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile yönetici Ebubekir Deniz'in gözlatında kaybedilme öyküsünü anlattı.