etkin haber

148

Fotoğraf ve haber: Evrensel
TEKİRDAĞ

Belediye-İş, Çorlu Belediyesine grev kararını astı

Çorlu Belediyesi ile Belediye-İş sendikası arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine alınan grev kararı belediye binasına asıldı.

- Perşembe - 14 Mart 2019 - 12:42
Belediye-İş Sendikası, Çorlu Belediyesi ile sürdürdüğü toplul iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde sonuç alınamayınca aldığı grev kararını belediye binasına astı.
 
2018 yılının kasım ayından bu yana süren TİS görüşmelerinde, 31 Mart yerel seçimlerinde de başkan adayı olan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un hiçbir çözüm önerisi getirmemesi sebebiyle ilerleme olmamıştı. Bunun üzerine alınan grev kararı, sabah erken saatlerde belediye binası önüne gelen Belediye-İş Genel Başkan Yardımcısı Bayram Özkan, TİS Genel Sekreteri Güney Demirbaş, İstanbul 1 ve 2 No.lu şubelerin başkanları, Trakya Şube Başkanı İbrahim Özçelik ve sendika üyesi işçiler ile birlikte binanın girişine asıldı.
 
Belediye binası önünde bir açıklama yapan Belediye-İş Genel Başkan Yardımcısı Bayram Özkan, "İdari maddelerin tamamı geçti, sadece ücret konusu olan iki madde üzerinde anlaşamadık. Biz yüzde 24 istiyoruz. Akşam kaldığımız otele gelen Belediye Başkanı Sarıkurt, seçim sürecinde olduğunu belirterek TİS ile ilgili bir çalışma yürütemediğini bildirdi. Onlar seçim telaşında olabilirler ama emekçiler de geçim derdinde. Umarım bir hafta içinde anlaşırız" dedi. Özkan, "Bu grev kararımız, seçim süreciyle alakalı siyasi bir içeriğe büründürülmesin. Emekçilerin talepleri, siyasi partilerin propaganda malzemesi olarak kullanılmamalı" diye ekledi.