etkin haber

208

ANKARA

BES, TİS taleplerini açıkladı

Ağustos ayında yapılacak toplu iş sözleşmeleri görüşmelerine ilişkin kamu emekçilerinin taleplerini açıklayan BES, grevli toplu sözleşme hakkı önündeki yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını ve özgür bir toplu sözleşme düzeninin yaratılmasını istedi.

- Salı - 9 Temmuz 2019 - 12:40
Kamu emekçileri ve emeklilerinin 2020 ve 2021 yıllarında alacağı zam ve sosyal destek ödemelerinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri önümüzdeki Ağustos ayında yapılacak. 3 milyonu aşkın kamu emekçisi ile 2 milyonu aşkın memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam belirlenecek.
 
Türkiye'de kamu emekçilerinin grevli/toplu sözleşmeli sendika hakkı, AKP iktidarı tarafından yıllardır yok sayılıyor ve toplu sözleşme sınırlı mali ve sosyal haklara indirgeniyor. Bu hukuksuzluğa dikkat çeken Büro Emekçileri Sendikası (BES), düzenlediği basın toplantısında kamu emekçilerinin taleplerini sıraladı. 
 
BES Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısında konuşan Genel Başkan Serpil Akpınar, şu talepleri sıraladı:
 
- Öncelikle Kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşme hakkı önündeki yasal ve fiili engeller kaldırılmalı, özgür bir toplu sözleşme düzeni yaratılmalıdır.
 
- OHAL KHK’ları ile hukuk dışı bir şekilde hayata geçirilen ihraçlar ve açığa almalara son verilmeli, hukuki deliller ve mahkeme kararları olmadan ihraç edilen tüm kamu emekçileri derhal görevlerine iade edilmelidir.
 
- 2018-2019 toplu sözleşme dönemine ilişkin ekonomik kayıplarımız, TL de yaşanan değer kaybı ve satın alma gücündeki azalma üzerinden net bir şekilde hesaplanarak ödenmeli ve söz konusu fark, kamu emekçileri ve emeklilerin taban aylığına mutlaka yansıtılmalıdır.
 
- Zorunlu Bireysel Emeklilik uygulamasından vazgeçilmelidir.
 
-Kadınların iş yerlerinde maruz kaldığı cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılık ile taciz ve mobbingi önleyici politikalar ve mekanizmalar oluşturulmalıdır. Taciz ve mobbingin açığa çıkmasını kolaylaştırıcı, failleri caydırıcı ve mağdurları koruyucu tedbirler alınmalıdır.
 
- Kadın emekçilere yönelik işlenen her türlü eril suçta (sözlü taciz, fiziksel taciz, cinsel taciz, mobbing, tehdit, şiddet) kadının beyanı esas alınmalı, herhangi bir belgelendirme istenmeksizin gerekli soruşturma ve kovuşturma başlatılmalıdır.
 
- Boşanma aşamasında olan, boşanmış olan, mobbinge, şiddete, tacize, tecavüze uğrayan kadın emekçilerin tayin ve yer değiştirme talepleri, beyanları esas alınarak, herhangi bir belgeye gerek kalmaksızın ve bekletilmeden yerine getirilmelidir.
 
- İş ve aile yaşamını uyumlaştırma politikaları kapmasında, ev ve bakım yükümlülüklerini kadına yükleyen bir anlayışla, kadınlar için kurgulanan esnek (yarı, kısmi, uzaktan, tele vb.) zamanlı çalışma biçimleri terk edilmelidir."