etkin haber

182

İSTANBUL

Binlerce kamu işçisi grev kararı aldı

Eti Maden ve Darphane Genel Müdürlüğü'nde binlerce işçi greve gitmek için bugün karar aldı. Toplu sözleşme görüşmelerinde sonuç çıkmaması üzerine Türk İş Başkanı Atalay, "Ayın 19’unda da darphanede, Eti Maden’de tarımda 30 bine yakın arkadaşımız greve çıkmak mecburiyetinde" diye konuştu.

- Çarşamba - 31 Temmuz 2019 - 16:32
Türk İş Başkanı Ergün Atalay 19 Ağustos’ta 30 bine yakın kamu işçisinin Darphane Genel Müdürlüğü ve Eti Maden’de ve tarımda greve çıkacağını açıkladı. Atalay, "Kanuni süreç bu şekilde. Asmazsak yetkimiz düşüyor. Ayın 19'unda da darphanede, Eti Maden'de tarımda 30 bine yakın arkadaşımız greve çıkmak mecburiyetinde. Greve çıkalım, iş yerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz." diye konuştu.
 
Basın-İş Sendikası da bugün İstanbul Beşiktaş'taki Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne grev kararını astı.
 
Basın-İş Sendikası Genel Sekreteki Ahmet Özbakır hükümetin kendileri için ekonomik krizde yeterli önlem almadığının altını çizerek, "Bizler hayat pahalılığı ile boğuşurken, aynı dönemde krizdeyim diyen işverenin, bankacının, müteaddidin, ihracatçının imdadına koşanlar, ağzını açıp da kamu işçisi, memuru, emeklisi enflasyon karşısında mağdur oldu, işçilerimize de bakalım demedi" ifadelerini kullandı.
 
Özbakır, açıklamasında grevin kendileri için bir amaç olmadığını yasal olarak söz konusu koşullarda greve gitmeleri gerektiğini söyledi.
 
Özbakır açıklamasını, "Umarız, yöneticilerimiz ve hükümet yetkilileri kulak verir. Grev kararımız hayırlı olsun" diyerek bitirdi.
 
Daha önce 2013 yılındaki toplu sözleşme görüşmeleri öncesi 25 yıl aradan sonra Darphane'de grev kararı alınmıştı