etkin haber

279

ANKARA

'Bir çocuk daha iş cinayetinde ölmeden harekete geçin'

HDP Emek Masası Çalışmaları Grubu Sözcüsü Hüseyin Taka, AKP'nin bir yandan "Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı" ilan ederken diğer yandan çocuk işçiliğini sıradanlaştırdığını belirtti, Türkiye kamuoyuna, bir çocuk daha iş cinayetinde yaşamını yitirmeden harekete geçmeye çağırdı.

ETHA - Çarşamba - 12 Haziran 2019 - 16:05
ANKARA- Halkların Demokratik Partisi Emek Masası Çalışmaları Grubu Sözcüsü Hüseyin Taka, Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı. 
 
Taka, UNICEF'in, 12 Haziran'ı gününü her türlü eşitsizliğin sonuçlarından en fazla etkilenen toplumsal kesim olan çocukların çalıştırılmalarıyla mücadele etmek için “Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü” olarak ilan ettiğini hatırlattı. 
 
Türkiye'nin 1994'te Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi'ni imzaladığını kaydeden Taka, sözleşmenin ikinci maddesinde "AB'nin Genç İşçilerin Korunması Yönergesi, çocukların belli bir yaştan aşağı istihdam edilmemeleri gerektiğini ifade ederek çocuk işçiliğinin önlenmesini"nin bir yükümlülük olarak tanımlandığını vurguladı. 
 
4857 sayılı İş Yasası'nın 71'inci maddesinin de 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasını yasakladığını anımsatan Taka, "Ancak dünyada çocuk işçiliği ile mücadelede olumlu adımlar atılırken Türkiye'de maalesef bu durum tersi yönde bir gelişim göstermektedir" dedi.
 
'2018'DE 67 ÇOCUK İŞ CİNAYETİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ'
 
Taka, şunları kaydetti: "Türkiye genelinde 6-17 yaş grubu arasında bulunan çocuklar içerisinde ekonomik faaliyette bulunanların oranının AKP'nin iktidara geldiği 2002 senesinden önce yüzde 10-12 arasında olduğu tahmin edilmekteyken bu rakam TÜİK verilerine göre bugün yüzde 21,1'e kadar yükselmiştir. Türkiye'de her beş çocuktan biri çalışmak zorundadır. Bunların yüzde 80'i kayıtdışıdır. Nitekim çocukların çalıştırılması iş kazalarına da yansımaktadır. 2018 yılında en az 67 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. 
 
Bunlarla birlikte düşünüldüğünde AKP iktidarının 2018 yılını 'Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı' ilan etmesi ve 2017-2023 yıllarını kapsayacak şekilde  “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı”nı açıklaması gerçekçi değildir. Veriler çocuk işçiliğinin AKP döneminde yüzde 20 arttığını, AKP'nin çocukları ucuz işgücü olarak gördüğünü göstermektedir."
 
'AKP BİR YANDAN SÖZLEŞME İMZALIYOR DİĞER YANDAN TEŞVİK EDİYOR'
 
AKP'nin bir yandan sözleşmelere imza attıp, "Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı" ilan ettiğini, diğer yandan ise çocuk işçiliğini daha da yaygınlaştıran istihdamı teşvik adı altında çıraklık, stajyerlik gibi düzenlemeleri sıradanlaştırdığına işaret etti. 
 
17 yılda emek alanının kazanımlarına en büyük darbeleri vuran AKP'nin, parklarda oyun oynaması gereken, yerleri okul sıraları, kütüphaneler olan çocukları ucuz işgücü olarak gördüğünü ve onların  köleleştirilmesine olanak sağladığını ifade etti. 
 
'BİR ÇOCUK DAHA İŞ CİNAYETİNDE ÖLMEDEN HAREKETE GEÇİN'
 
İş cinayetlerinde yaşamlarını yitiren çocukları anan Taka, çocuk işçiliğinin bir çocuk daha iş cinayetinde yaşamını yitirmeden son bulması için Türkiye kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı. 
 
Taka, şöyle devam etti: "12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü vesilesiyle tekrar anımsatmak isteriz ki, son dönemde çocuk işçiliğinin yaygınlaşmasına neden olan 4+4+4 eğitim sistemi kaldırılmalı, çocuk işçiliğinin mutlaka yasaklanmasını sağlayacak çocuk hakları lehindeki tüm uluslararası sözleşmeler çekincesiz kabul edilmeli ve Çocuk Bakanlığı derhal kurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuk 'gelecek' ya da 'yarınlar' değildir. Çocuklar bugündür ve bugün değer görmelidir. "