etkin haber

195

İSTANBUL

BMİS: Kırmızı gömleklerimizi giymenin zamanı geldi

Meclis yaz tatiline girerken aceleyle çıkartılan 11. Kalkınma Planı içinde kıdem tazminatının fona devredilmesi girişimine ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası, "'kırmızı gömleklerimizi' giymenin zamanı gelmiştir" denildi.

- Salı - 23 Temmuz 2019 - 15:57
Meclis yaz tatiline girerken aceleyle çıkartılan 11. Kalkınma Planı içinde kıdem tazminatının fona devredilmesi ifadesi de yer aldı. Kabul edilen 11. Kalkınma Planında kıdem tazminatları Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) devredilecek.
 
DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası kıdem tazminatının fona devredilme girişimlerine ilişkin yaptığı açıklamada "Bu gelişme kırmızı alarm demektir ve tehlikenin iyice yaklaştığını göstermektedir. Sendikamız için 'kırmızı gömleklerimizi' giymenin zamanı gelmiştir" denildi.
 
İşçi sınıfının elinde kalan tek hakkına el konulmak istendiği vurgulanan açıklamada, "Oysa bu hak bizden önceki kuşakların büyük mücadelelerle adeta söke söke elde ettiği, geliştirdiği ve elimizde kalan son kalemizdir" diye belirtildi.
 
Sendika kıdem tazminatının önemine ilişkin şunları sıraladı:
-Kıdem tazminatlarımız bizler için birikmiş emeğimizin kısmen karşılığıdır.
-İşverenlerin keyfi işten çıkarmalarına karşı caydırıcı bir etkendir.
-İşçilerin yıpranmışlığının bedeli ve liyakatının karşılığıdır.
-İşsiz kalan işçinin bu zor döneminde geçimini teminetmesi için bir dayanaktır.
-İşçinin emekliliğinde aldığı bir ikramiye gibidir.
-Ücretlerin son derece düşük olduğu ülkemizde ücretin ödenmeyen kısmıdır.
 
Kıdem tazminatlarının fona devredilme girişimlerine karşı en sert cevabı vereceklerini vurgulayan sendika, "İşvereni kıdem tazminatı vermekten kurtaran, işçinin işten çıkartıldığında kıdem tazminatı almasını engelleyen, üstelik en az 15 yıl bu tazminatı almaktan alıkoyan veya ancak emekli olduğunda yararlanabileceği ve bunu da miktar olarak şimdiki miktarın üçte biri oranında elde edebileceği bir sadakaya dönüştüren bu tasarıyı şiddetle reddediyoruz" dedi.
 
AKP iktidarının amacının patronlara yük olarak gördükleri kıdem tazminatından kurtarmak olduğunun altını çizen Birleşik Metal-İş, "Kıdem tazminatlarımızın yok edilmesi anlamına gelecek bu fon hazırlığı karşısındaki tavrımız çok nettir ve bu kararlılığımızı tüm kamuoyu nezdinde hatırlatmayı bir görev addediyoruz" ifadelerini kullandı.