etkin haber

314

IĞDIR

Buldan: AKP'ye yine kaybettireceğiz

Iğdır'da halkla bayramlaşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP'nin seçimlerde oynadığı rolle bir kez daha barış, kardeşlik ve demokrasinin yolunu açtığını söyledi. Buldan, "23 Haziran'daki İstanbul seçimleri için siz de elinizden geleni yapın. Bu, AKP'ye kaybettireceğimiz, demokrasi güçlerine kazandıracağımız bir seçimdir" dedi.

ETHA - Cuma - 7 Haziran 2019 - 14:55
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Iğdır'da HDP İl Örgütü ve Iğdır Belediyesi'ne bayramlaşma ziyaretinde bulundu.
 
Kent girişinde çok sayıda kişi tarafından karşılanan Buldan, HDP İl Örgütü'nde konuşma yaptı.
 
'TECRİT TÜRKİYE'NİN TAMAMININ SORUNDUR'
 
Leyla Güven başta olmak üzere tecride karşı direnişte yer alan tutsakları selamlayan ve bayramlarını kutlayan Buldan, "Umut ettiler, direndiler, mücadele ettiler ve kazandılar. Ben sizin şahsınızda Leyla Güven başta olmak üzere direnen bütün arkadaşlara buradan selam ve sevgilerimi gönderiyor ve özellikle onların bayramını kutluyorum. Tecrit bir insanlık suçudur, tecrit izole etme, halktan koparma ve bir köşeye sıkıştırma yöntemidir. Tecrit uzun süredir Türkiye'de var olan ve gittikçe Türkiye'nin her yerine yayılan, dalga dalga toplumu ve Türkiye halklarını etkisi altına alan bir yönetim anlayışı haline gelmiştir. Her zaman söyledik bir kez daha ifade etmek isteriz. Tecrit sadece Kürtlerin sorunu değildir, tecrit yanı zamanda Türkiye halklarının ve Türkiye toplumunun bir sorunudur. Tecrit sadece İmralı'da değil, Türkiye'nin her yerine yayılmıştır.
 
'TÜRKİYE CEZAEVLERİ BARIŞ İSTEYEN İNSANLARLA DOLU'
 
Bunu şuradan biliyoruz ki tecrit ile birlikte 2015 yılından beri ağzını açan herkes, barışı ifade eden, demokratik siyaset içinde olan herkes, barış ve demokrasiyi ifade eden herkes bir şekilde cezalandırılmıştır. Bugün Türkiye cezaevleri barış isteyen insanlar ve demokrasi talep eden insanlarla doludur. Milletvekilinden akademisyenine, gazetecisinden yönetici ve partili arkadaşlarımız herkes bugün cezaevlerinde rehin tutulmaktadır. Bugün Türkiye'nin en önemli gündemi tecrit ile birlikte cezaevleri meselesidir. Cezaevlerinde binlerce insanın olması, Türkiye'nin demokrasi meselesinde nereye geldiğinin göstergesidir. Demokrasinin olmadığı ülkelerde ve Türkiye'de olduğu gibi özellikle cezaevlerinde binlerce insanın tutuklu olduğunu görebilirsiniz."
 
'İMRALI'DA NE ZAMAN GÖRÜŞME YAPILSA ÜLKEDE BARIŞ RÜZGARLARI ESİYOR'
 
Bu dünyanın hiçbir yerinde böyle değildir, sadece Türkiye'de böyledir. Buna rağmen cezaevlerinde de olsalar, dışarıda da olsalar barışı ve demokrasiyi isteyenler hiçbir zaman geri adım atmamışlardır, mücadelelerini yükseltmişlerdir. Bunun içindir açlık grevleri ile insanlar tecridi kırmış İmralı'ya gidiş gelişler başlamıştır. Biz başından beri şunu ifade ediyoruz. İmralı'da ne zaman görüşmeler yapılsa ülkede huzur, barış ve umut vardır, barış rüzgarları esmektedir. Ne zaman tecrit varsa bu ülkede, İmralı'da Sayın Öcalan'ın avukatları ile görüştürülmediği süreçlerde umutsuzluk ve farklı bir hava vardır. Bunun için diyoruz ki tecrit mutlaka kaldırılmalıdır evet, bir adım atılmış avukatlar ve aileler İmralı'ya gitmeye başlamıştır. Bir nebze de olsa tecrit kırılmıştır. Bu tecridin bir daha asla Türkiye gündemine gelmemesi ve tamamıyla ortadan kalkması için, açlık grevinde olan arkadaşlarımız başta olmak üzere biz HDP'liler, Kürt halkı, Türkiye toplumu bunu gündemimizden çıkarmayacağız."
 
'HDP ÜÇÜNCÜ YOLUN OLDUĞUNU GÖSTERDİ'
 
Son yapılan yerel seçimlerde de Iğdır halkının HDP dediğini kaydeden Buldan, "31 Mart seçimlerinde Iğdır genelinde bize kaybettirmek için her türlü oyun oynandı. Burada bütün partiler birleştiler ve HDP karşısında tek bir aday gösterdiler. Kayyımları geri gönderdik, Türkiye'nin batısında HDP sayesinde AKP kaybetti. Şimdi sırada 23 Haziran seçimleri var. AKP sadece İstanbul'da değil Ankara, Mersin, İzmir, Adana'da da kaybetti. AKP bütün metropollerde kaybetti ve bu da HDP'nin sayesinde oldu. HDP'nin stratejisi ile birlikte AKP'nin kaybedişi ve demokrasi güçlerinin kazanması Türkiye'de yeniden bir umudun yeniden üçüncü yolun var olduğunu gösterdi HDP" şeklinde konuştu.
 
HDP'nin olmadığı bir ülkede demokrasi ve özgürlüklerden bahsedilemeyeceğini vurgulayan Buldan, HDP'nin barış, demokrasi ve kardeşliğin yolunu açtığını söyledi. HDP olarak böyle bir havayı solumanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Buldan, şöyle devam etti: "23 Haziran'dan hemen sonra bir kez daha demokrasi güçlerinin kazanması ile birlikte bu ülkeye demokrasi, barış ve özgürlükler gelecektir. Bunu da Türkiye'deki demokrasi güçleri gerçekleştirecek. Bunu Türkiye'de barış, özgürlük, demokrasi ve kardeşlik isteyenler başaracak. Buna yürekten inanıyorum."