etkin haber

120

İSTANBUL

Buldan: Zülküf Gezin'in cenazesine yapılanları asla unutmayacağız

Partisinin Bağcılar mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Zülküf Gezen'in cenazesine yapılanları hatırlatarak, "Asla unutmayacağız. Bu ne kadar korktuklarının göstergesidir ama kazdıkları çukurlara kendileri gömülecekler" dedi.

- Pazartesi - 18 Mart 2019 - 22:12
Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim çalışmaları kapsamında Bağcılar Kirazlı Metro Meydanı'nda miting düzenledi. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Bağcılar Belediye Eşbaşkan adayları Hüda Kaya ile Medeni Andok, ESP Genel Başkanvekili Şahin Tümüklü'nün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
 
ZÜLKÜF GEZEN ANILDI
 
Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Hapishanesi'nde yaşamına son veren Zülküf Gezen'in anısına alanın bulunduğu yere siyah bez asıldı. Uzun bir süre müzik yapılmayan meydanda, daha sonra günün yas günü değil, Newroz'un sıcaklığı ile direniş günü olduğu hatırlatılarak şarkılar sloganlar eşliğinde müzik yayınına başlandı.
 
NEWROZ ÇAĞRISI SIK SIK YİNELENDİ
 
Beyaz tülbentleri ile alanda bulunan kadınlar ve gençler renkli görüntülere neden olurken sık sık, "Şehit namirin", "Bijî berxwedana zindanan" ve "Leyla Güven onurumuzdur" sloganları atıldı. Havai fişek gösterisinin yapıldığı miting alanında ayrıca sık sık oyları memlekette olanlar Taşımalı Seçmen Komisyonu'na başvurmaları konusunda ve Pazar günü Bakırköy Pazar Alanında yapılacak olan Newroz'a katılım çağrısı yapıldı.
 
Miting HDP Bağcılar İlçe Eşbaşkanı Cengiz Yıldız, DBP Bağcılar İlçe Eşbaşkanı Mustafa Kızılkaya, HDP Bağcılar Belediye eşbaşkanları Hüda Kaya ile Medeni Andok'un halkı selamlamasıyla başladı. Selamlama ardından demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.
 
KAYA: ÖLÜLERDEN BİLE KORKAR OLDUNUZ
 
Daha sonra konuşan HDP Bağcılar Belediye Eşbaşkanı Hüda Kaya mitinglerine buruk başladıklarını söyleyerek, "Ülkemizin zindanlarında tecridin kalkması için yüzlerce insanımız açlık grevlerinde. Dün de Zülküf Gezen arkadaşımızın ölüm haberini aldık. Vekilimiz Leyla Güven'in şahsında barışın yolunun açılması için bedenleriyle bedel ödeyen bütün arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum. Sizlerin dediği gibi direne direne kazanacağız ve bu zalim iktidara göstereceğiz" dedi.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "onları ne mezara ne de halkın içine sokmayacağız" sözünü hatırlatan Kaya, şu sözlerle tepki gösterdi: "Halkın içindeyiz. Sizler gibi insanları taşıma sistemiyle miting alanlarına doldurmuyoruz. Biz öz ve öz halkımız içindeyiz. Mezarlıklara gelince de şunu söylemek isterim. Bir ölüden bile korkuyorsunuz. Lafa geldi mi 'biz Allah'tan başkasından korkmayız' diyorsunuz ama Cuma namazlarına giderken bile 3 bin koruma ile gidiyorsunuz. Saraylarda rahatça uyuyamayanlar bir mezarlıktan bile korkuyorlar. İnsanlık mücadelemizden korkuyorlar. Dini, kitabı, peygamberi, ezanı kimseye bırakmıyorlar. Siz ezan istismarı yaparak yalanlarınızla bu halkı kandıramayacaksınız. Eğer gerçekten kutsallara inanıyorsanız, insan öldürmekten, iftira etmekten korkmanız gerekiyor. İnsanların ölülerine Fatiha okumaktan bile korkar oldunuz. Dini vazifesine bile engel olacak noktaya geldiler. Bunları yüzlerine vurunca da Hüda Kaya 'dinsizlerle beraber' diyorlar. Ben sizin dininizden değilim, ben sizin Allah'ınıza inanmıyorum. Ben adalete inanan bir dine inanıyorum. Alın dininizi başınıza çalın. Onların dini onlara, bizim dinimiz bize yeter."
 
"Bağcılar'ı hangi partiden, hangi düşünceden olursa olsun bir huzur ve barış ilçesine döndüreceğiz" diyen Kaya, birlikte kazanacaklarını söyledi.
 
DEMİR: YASTA DEĞİL DİRENİŞTEYİZ
 
Daha sonra konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir de açlık grevlerinin devam ettiğinini hatırlatarak, "Cenazemizi bizden kaçırdılar ve bunlar unutulmaz. Zülküf yoldaşımızdan başka bir arkadaşımızı kaybetmemek için alanlarda olacağız. Onların direnişine buradan ses olalım. Yasta değil direnişteyiz ve onun için daha çok sokaklarda olup Newroz alanlarına akmalıyız" dedi.
 
Yapılan konuşma ve selamlamalar ardından alana yoğun sevgi gösterisi eşliğinde giren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Bağcılar halkını selamlayarak konuşmasına başladı. "Bu coşku ve moral 31 Mart tarihinde kazanacağımızın göstergesidir" diyen Buldan, devamla şunları belirtti: "Sizlere Serhat'tan selam getirdim. Sizlere bir müjde vermek istiyorum. Sizlere atanan kayyumları 31 Mart tarihinde Ankara'ya gönderiyoruz. Bunun müjdesini veriyorum. Bizim olmayan belediyeleri de alıyoruz. Kars, Muş ve Bitlis'i alıyoruz. Halkımız bize moraliyle bunu gösterdi. İstanbul'da aynı coşku var. Yani İstanbul ve Bağcılar'da da kazanıyoruz. Değişim her yerde var. Gittiğimiz ger yerde toplanan insanlar bize değişimi gösteriyorlar. AKP hükümetinin 17 yıllık yalanına talanına artık son verileceğini bizlere bir kez daha gösterdiler. 31 Mart tarihinde bir karar vermek zorundayız ve bu kararımız Türkiye'nin barışı adaletine hukukuna sirayet edecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın."
 
'KORKMUYORUZ'
 
İktidarın istikrar, ekonomi, hukuk ve demokrasiyi öldürüp yok ettiğini söyleyen Buldan, "Türkiye'de özellikle de İstanbul'da istikrarın, işsizliğin ve giderek artan anti demokratik uygulamaların insanları ne hale getirdiğini biliyoruz. Onlar saraydan bunları göremezler. Onlar evine ekmek götürmeyenleri bilemez ve göremezler. Bir tane ekmeğin fiyatını bilmezler. İnsanlarımız kiloyla değil tane tane meyve sebze almak zorunda kalıyor. Üzerini örtmek için mitinglerinde sadece 3 yalan üzerinde duruyorlar. Birinci yalanları beka, ikincisi Rabia, üçüncü yalanları da terörist yalanıdır. Herkes çok iyi biliyor ki bu ülkenin bir beka sorunu yok, beka onların koltuk sorunudur. Kendi diliyle kimliğiyle inancıyla bütün halkıyla barış içinde yaşamayı tercih ederken seçimlerde bir tane oy fazla alabilmek için bu yalanı uyduruyorlar. Türkiye HDP dedikçe onlar terörist diyorlar. 6 milyonun insanın iradesini teslim ettiği bugün ayakta kalan tek bir parti var. O da HDP'dir. Bizi korkutacaklarını durduracaklarını zannediyorlar. Korkmuyoruz, korkmuyoruz, korkmuyoruz" dedi.
 
Buldan'ın konuşması sık sık "Direne direne kazanacağız" sloganlarıyla kesildi.
 
'KAZDIKLARI ÇUKURA KENDİLERİ GÖMÜLECEK'
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Zülküf Gezen'i de hatırlatan Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dün akşam tutuklu yoldaşımız Zülküf Gezen tecrit kalksın diye, bu ülkeye barış gelsin diye yaşamına son verdi. Bugün Leyla Güven'in 131'inci günü. Yine aynı taleple insanlarımız bedenleri açlığa yatırdılar. Tecrit kalksın, bu ülkenin sorunları çözülsün diye yapıyorlar. Tecrit bir insanlık sorunudur. Her tutuklunun hakkı neyse Sayın Öcalan'ın da hakkı o kadardır. İstenilen şey avukatların ve aile görüşünün düzenli olarak yapılmasıdır. Bu kadar vicdansız, ahlaksız ve hukuksuz olmayın. Bizler cezaevlerinden başka yoldaşlarımızın cenazelerinin çıkmasına izin vermeyeceğiz. Tecridi hep birlikte kırıp kaldıracağız. Zülküf Gezen yoldaşımızın bugün cenazesine yapılanı asla unutmayacağız. Bir ailenin kendi çocuğunu gömmesine bile tahammül edemeyen bu zihniyeti buradan bir kez daha kınamak istiyorum. Gezen'in cenazesi kaçırılarak Amed'e götürüldü. Hani o din üzerinden siyaset yapanlar var ya işte onlar büyük bir dinsizlik yaptılar. Bir insanın gömülmesine izin vermediler. Oraya giden halkımıza saldırdılar. İşte bu onların ne kadar korktuğunun bir göstergesidir ama kazdıkları çukurlara kendileri gömülecekler. Bizler bu ülkeye barışı da hukuku demokrasiyi de kendi mücadelemizle getireceğiz."
 
'AKP'YE KAYBETTİRECEĞİZ'
 
Buldan son olarak, "Bizler kayyum atanan yerler başta olmak üzere bölgede bütün belediyelerimizi almak ve kazanmak için yola çıktık. Gasp edilen belediyelerimizi tekrar halkımıza emanet etmek üzere çalışıyoruz. Burada da büyük başarı ve zaferi hep birlikte elde edeceğiz. Orada kayyumları burada da faşizmi yok etmek için yola çıktık. İstanbul'da büyükşehirde aday göstermediğimiz için her gün bize saldırıyorlar. Ama istedikleri kadar saldırsınlar biz İstanbul'da AKP'ye kaybettireceğiz. Anketler de gösteriyor ki her yerde kaybediyorlar. Büyükşehirlerde demokrasi güçleri, halkımız, kadınlar Türkiye halkları ve toplumu kazanacak. Direne direne ve onlara inat kazanıp başaracağız. Bağcılar'da Hüda ve Medeni arkadaşımızın  kazanması için size ihtiyacımız var. Bağcılar'ı kazanacağız ve size inanıyoruz. 31 Mart zaferin tarihi olacak. Bütün cezaevlerindeki arkadaşlarımıza selam gönderiyorum. Bu başarıyı onlar da istiyor onlar burada değil ama yürekleri ve moralleri burada. Bizim yapacağımız da onlara sahip çıkmaktır. Leyla Güven'i de yaşatacağız. Mutlaka kazanacağız" diye konuştu.
 
Buldan'ın konuşması ardından  seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleşti. Büro açılışı ardından polis slogan atan bir grup gence ara sokaklarda gazlı müdahalede bulundu.