etkin haber

194

BURSA

Bursa'da özsavunmasını gerçekleştiren İpek'e tahliye yok

Bursa'da kendisine sistematik şiddet uygulayan eşini özsavunmayla öldüren İpek Tuncer ilk duruşmasında, "Korkutmak istedim, bıçak göğsüne nasıl saplandı anlamadım. Öldürmek gibi bir niyetim yoktu" dedi.

- Cuma - 1 Şubat 2019 - 10:34
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde kendisine sistematik şiddet uygulayan 10 yıllık kocası Zülfikar Tuncer'in ilişkiye zorlaması sonucu özsavunmasını kullanarak öldüren İpek Tuncer'in Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşması görüldü.
 
İpek savunmasında, "Akşam kavga ettik, sabah ilişkiye girmek isteyince tartıştık. Bu sırada, korkutmak için savurduğum bıçak göğsüne saplandı. Yaralandığını görünce korkup, dışarı kaçtım. Öldürmek istememiştim. Öldüğünü cezaevinde öğrendim" dedi.
 
İpek, "Kaçarak evlendik. Yüksek dozda psikolojik ilaç kullanıyorum. Düğünümüzde her şeyi beraber beğenip aldık. Kayınvalidem düğünde hiç konuşmadı. Önce anlamadım ama sonra eşim bana tokat atınca kayınvalidemin açık gelin istemediğini öğrendim. Eşime 'sen annen için bana tokat attın' dedim, o da bana 'ailen seni hiçe saydı' dedi. Sürekli kavga ederdik. İki kızımız oldu. Kızımın birinde böbrek rahatsızlığı vardı. İkimizin de psikolojik tedaviye ihtiyacı varmış ama anlayamadık. Son zamanlarda bizi istemiyordu. Aileme, ablama gitmeme izin vermiyordu. Ben de çıkmazdım. Çok bunaldığım zamanlarda 'boşanacağım' derdim, o da 'ölmek var dönmek yok" derdi" diye konuştu.
 
'ÖLDÜRMEK İSTEMEDİM'
 
İpek, sözlerine şöyle devam etti: "Eve döndüğümde bana küfür etti. Karşılık verince bana iki tokat attı. Sonra ayrı odalarda uyuduk. Olay sabahı kahvaltı hazırlamak için kalktım. Çocuklar uyuyordu. Mutfaktaki tıkırtılara uyanıp, yanıma geldi ve beni alarak yatak odasına götürdü. Elimde bıçak vardı, alıp konsolun üzerine bıraktı. İlişkiye girmek istediğini söyledi, kabul etmedim. Ona kızgındım akşam bana tokat attığı için, bu nedenle ilişkiyi reddettim. O ise beni tutup soyunmamı istedi. Bir ara konsoldaki bıçağı gördüm, alıp, korkutmak amacıyla salladım, göğsüne saplandı. Yaralandığını görünce korktum ve evden kaçtım. Öldürmek istememiştim. Öldüğünü de cezaevinde öğrendim."
 
'BİZ YATAKTA ÖLDÜRDÜĞÜNE İNANIYORUZ'
 
Duruşmaya müşteki olarak katılan ölen Zülfikar Tuncer'in 3 ablası ise sanığın ifadesini kabul etmediklerini söyleyerek, "Zülfikar beş vakit namazını kılan birisiydi. Sanık hiçbir şekilde kadınlık görevini yapmıyordu. İki çocuğuna da bakmadığı için çocukları hastaydı. Bıçağı mutfaktan aldığına inanmıyoruz. Olay akşamı da ailesi ile birlikteydi. Kardeşimiz onu hep özgür bıraktı. Biz tartıştıklarına hiç şahit olmadık. Kardeşimiz boylu posluydu, kendini savunabilirdi. Nasıl savunamadı bilmiyoruz. Yatakta öldürdüğüne inanıyoruz. Cezalandırılmasını istiyoruz" dediler.
 
Mahkeme heyeti, İpek Tuncer'in tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.