etkin haber

88

ANKARA

Çepni, yangınlar için kiralanan helikopterleri sordu

Yaz ayının başlamasıyla orman yangınlarının arttığını belirten HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, sadece ağaçların değil, tüm canlıların ve ekosistemin zarar gördüğünü vurguladı. Çepni, Bakan Pakdemirli'ye, yangınların söndürülmesi için kiralanan helikopter ve uçaklar ile ne tür önlemler alındığını sordu.

- Cuma - 12 Temmuz 2019 - 15:55
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, yaz başladığından Ege ve Akdeniz başta olmak üzere bir çok bölgede orman yangınlarının yaşandığını hatırlatarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye, yangınları söndürmek için uçak ve helikopterlerin den oluşan filonun olup olmadığını sordu.
 
Yangınların, küresel ısınma, insan  faktörü gibi ihmal ve kusurlardan kaynaklandığını belirten Çepni, Muğla, İzmir, Adana, Isparta, Antalya başta olmak üzere bir çok yerde çıkan yangınları hatırlattı. 
 
'YANGINLAR SADECE AĞAÇLARA DEĞİL TÜM CANLILARA ZARAR VERİYOR'
 
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, Türkiye'de de ormanların devamlılığını tehdit eden tehlikelerin başında yangınların geldiğini vurgulayan Çepni, 
"Orman yangınları sadece ağaçlara değil, ormanda yaşayan tüm canlılara, ekosisteme, ülke ekonomisine telafisi imkansız zararlar vermektedir" dedi.
 
MİLYONLARCA DOLARA UÇAK VE HELİKOPTER KİRALANIYOR
 
Binlerce yılda oluşan, Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan ormanların yanmasının tüm insanlığa karşı işlenen bir suç olduğuna işaret eden Çepni, bu nedenle tamamen bilimsel yöntemlerle yapılması gereken söndürme çalışmalarında;  havadan müdahale ve müdahalenin hızının hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Çepni, Orman Bakanlığı'nın yaklaşık 30 yıldır yangınlarla mücadele için yurtdışından ve özel şirketlerden milyonlarca dolar vererek uçak ve helikopter kiraladığını hatırlattı ve şu soruların yanıtlanmasını istedi: 
 
-Bakanlığınız 2019 yılı için hangi ülkeden kaç adet helikopter, ne kadar süreliğine kiralamıştır? Kiralanan helikopterler yıl içinde kaç gün görevde olacaktır? Kiralanan helikopterlerin yakıt, ekipman ve insan faktörü dahil maliyeti ne kadardır? Ardı ardına yangınların bu kadar çok çıkmasından dolayı bu sayı yeterli midir?
 
-Kiralanan yangın söndürme helikopterlerinin su taşıma kapasitesi kaç tondur? Ne kadar zamanda yangın bölgesine ulaşıp,  müdahale edebilmektedirler? 
 
-Kiralanan helikopterlerde kaç kişilik ekipler görev yapmaktadır. Ekipte görev yapan personelden kaç kişi  Bakanlık personelidir? Kiralama yapılan şirketin elemanlarının yangına müdahale etme, söndürme üzerine aldıkları eğitimleri yeterli midir?
 
-2003-2019 yılları arasında orman yangınlarıyla mücadele için kiralanan uçak ve helikopter için toplam ne kadar ödenmiştir? Kiralanan uçak ve helikopterlerin satış bedelleri ne kadardır? 
 
-Türkiye'nin havadan yangınlara müdahale edecek, uçak ve helikopterlerden oluşan, yer desteğiyle bütünleşen güçlü bir söndürme filosuna ihtiyacının olduğu ortadadır. Her yıl bir sezon için milyonlarca dolar vererek kiralamak yerine yangın söndürme uçağı ve helikopteri satın alınarak neden kendi filosunu oluşturmamıştır? Kendi filosunu oluşturmanın ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını düşünmüyor musunuz? 
 
-Kiralanan helikopterler hangi illerde görevlendirilmiştir? Helikopterlerin teknik özellikleri dar ve engebeli arazi şartlarına uygun mudur? Yangın haricinde arama kurtarma vs. hizmeti de vermekte midir? Yangının çıkar çıkmaz müdahalesi hayati önem taşımaktadır? Helikopterler ne  kadar sürede yangın noktasına ulaşıp, müdahale etmektedirler? 
 
-Yangın söndürme helikopteri dışında, yangın söndürme önleme amacıyla ne tür aletler kiralanmaktadır? 
 
-Yangın söndürme çalışmalarında ilgili belediyeler ile işbirliğine gidilmekte midir? Belediyelerin kiraladığı yangın söndürme helikopterleri de kullanılmakta mıdır?
 
-Yangın söndürmede hava araçlarının kullanımı için dünyadaki örnekler incelenmiş midir? Bu konuda uluslararası işbirliğiniz var mıdır?"