etkin haber

218

İZMİR

Çerkezoğlu'ndan Aliağa Belediye Başkanına: Bu yanlıştan dönün

76 gündür işlerine geri dönmek için direnişlerini sürdüren Aliağa Belediyesi işçilerini ziyaret eden DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, Aliağa Belediye Başkanı Acar'a ve belediye yönetimine seslenerek derhal bu yanlıştan geri dönülmesini istedi.

- Çarşamba - 31 Temmuz 2019 - 15:55
MHP'li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından "teknolojik gelişmeler" bahanesiyle işten çıkarılan 187 işçinin direnişi sürüyor. Direnişin 76. gününde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı'dan oluşan heyet işçileri dayanışma ziyaretinde bulundu.
 
Aliağa Demokrasi ve Özgürlük Meydanı'nda eylemlerine devam eden işçiler, heyeti "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganlarıyla karşıladı.
 
'ALİAĞA BELEDİYESİ BU YANLIŞTAN GERİ DÖNSÜN'
 
Söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işi, ekmeği, onuru için örgütlenen, mücadele eden ve bu uğurda direnişe başlayan Aliağa Belediyesi işçilerini selamladı ve dayanışma içinde olacaklarını belirtti. "Sendikalı olmak en temel anayasal bir haktır" diyen Çerkezoğlu, bütün bu süreçlerde işçileri sendikalı ve örgütlü olduğu için işten çıkarmanın vicdansızlık olduğunu kaydetti. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a seslenen Çerkezoğlu, "Biz burada işi ve ekmeği için direnen Aliağa Belediyesi işçilerinin bütün gücümüzle, tüm iş kollarında örgütlü olan tüm işçi arkadaşlarımızla birlikte yanındayız. Ve Aliağa belediye başkanını ve belediye yönetimini bu yanlıştan geri dönmeye çağırıyoruz" dedi.
 
'HER PLATFORMDA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'
 
Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a seslenerek, "Genel İş Sendikası Türkiye'nin dört bir yanındaki gücüyle Aliağa Belediyesi işçilerinin yanındadır. Mağdur edilen Aliağa işçilerinin ve onların ailelerinin yanındadır. Konfederasyonumuz DİSK ve bağlı bulunduğumuz üst kuruluşumuz EPSU ve tüm dünyada örgütlü PSI'ın desteğiyle bir imza kampanyası başlattık. Bu kampanyaya katılım sayısı bu gün itibariyle dört binlere ulaştı. Dünyanın dört bir yanından bu imza kampanyasına katılımlar artarak devam ediyor. Sadece Türkiye'de değil bütün dünya Aliağa işçilerinin onurlu mücadelesine destek veriyor. Biz bu eylemi gitmesi gereken neresi ise oraya kadar götüreceğiz. 200'e yakın arkadaşımızın haksız hukuksuz bir biçimde işten atılmasına karşı her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.