etkin haber

503

ŞIRNAK

Cizre Belediye Meclisi kayyumun taşınmazların devrini iptal etti

Cizre Belediye Meclisi, kayyum döneminde 13 belediye taşınmazının farklı kurumlara devredilmesine ilişkin alınan kararları iptal etti.

ETHA - Pazartesi - 10 Haziran 2019 - 16:37
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Şırnak'ın Cizre Belediyesi Meclisi, Haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ'ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, kayyum döneminde belediyeye ait 13 taşınmazın farklı kurum ve kuruluşlara devredilmesine ilişkin alınan kararlar görüşüldü.
 
Aylık toplantının gündem maddelerini sıralayan Belediye Eşbaşkanı Zırığ, hizmet binasının da aralarında bulunduğu taşınmazların devrine ilişkin kararların iptalini tek tek Meclis oylamasına sundu. Oylama sırasında söz alan HDP'li meclis üyeleri, taşınmazların mevzuata aykırı bir şekilde devredildiklerini belirtti. HDP'liler, mevcut taşınmazların devredildikleri kurumlar tarafından kaderlerine terk edildikleri ve bakımsız bırakıldıklarını ifade etti.
 
Gündem maddelerine ilişkin söz alan bir AKP'li üye ise devredilen taşınmazların kamu yararına kullanıldığını ve kararlarda herhangi bir sakınca görmediklerini savundu.
 
Taşınmazların devrine ilişkin iptal kararları HDP'lilerin salt çoğunluğuyla kabul edildi. 3 AKP'li üye ise ret oyu kullandı.
 
Oylamaların ardından Eşbaşkan Zırığ, yarın devam etmek üzere toplantıya ara verdi.