etkin haber

329

DİYARBAKIR

Cizre'de öldürülen gazeteci Aktaş hakkında soruşturma

KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin, Cizre bodrumlarında katledilen Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş'ın da aralarında olduğu 27 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

ETHA - Çarşamba - 12 Haziran 2019 - 14:50
Olağan Üstü Hal (OHAL) kapsamında 2016 yılında çıkarılan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan günlük Kürtçe yayın yapan tek gazete olan Azadiya Welat'ın imtiyaz sahibi Ramazan Ölçen, Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban ile 2016 yılında Cizre'deki sokağa çıkma yasakları sırasında sığındığı bodrumda katledilen gazetenin Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş, gazetenin muhabirleri ve çalışanlarının da aralarında olduğu 27 kişi hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.
 
Soruşturma kapsamında "örgüt propagandası" ve "örgüt üyeliği" iddialarıyla şimdiye kadar 6 gazeteci ve 3 eski çalışan ifade için Diyarbakır TMŞ'ye çağırıldı.
 
İfade için çağırılan diğer isimler şunlar: 
 
Azadiya Welat gazetesi İmtiyaz Sahibi Ramazan Ölçen, Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban. Gazeteciler; Bişar Durgut, Emrah Kelekçiler, Mehmet Çetin Altun, Melek Bozan, Rojhat Bilmez, Zafer Tüzün, Zeynel Abidin Bulut. Gazetenin çalışanları; Elfesiye Baran, Ferit Köylüoğlu, Metin Gül, Yıldırım Temel, Hamza Biçer, Cihan İpek, Hacı Yusuf Topaloğlu, Serdar Kale, Özkan Özbayhan, Seydoş Dayan, Welat Yalçın, Welat Öztekin, Mehmet Emin Kaya, Sadık Araz, Harun Aydın, Mehmet Şah Aydemir ve Mehmet Selim Azçalışan.
 
TMŞ'ye giderek ifade veren gazetecilerden Bişar Durgut, Emrah Kelekçiler, Mehmet Çetin Altun, Rojhat Bilmez, Zafer Tüzün ve Zeynel Abidin Bulut'a ve gazetenin eski çalışanları Elfesiye Baran, Mehmet Şah Aydemir ve Welat Öztekin'e örgüt ile bağlantılarının olup olmadığı, örgüt içerisinde faaliyet yürüten tanıdıklarının olup olmadığı şeklinde sorular yöneltildi. İfadeleri alınan gazeteciler ve gazetenin eski çalışanları, üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmediklerini de ifadelerine ekledi.
 
ÖLDÜRÜLEN AKTAŞ'A DA SORUŞTURMADA
 
Başlatılan soruşturma kapsamında haber takibi için gittiği Şırnak Cizre'de sokağa çıkma yasakları döneminde olduğu bodrumda 60 kişiyle, 13 Şubat 2016'da katledilen Azadiya Welat gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş da yer alıyor. Gazetecilerin avukatı Resul Tamur, ifade işlemleri sürdüğü sırada polislerin kendisine Aktaş'ın yaşamını yitirmiş olduğundan haberdar olduklarını ifade ettiklerini söyledi. Aktaş'ın yaşamını yitirmesinin ardından hakkında daha önce açılmış ve süren davalar birer birer düşürülmüştü.