etkin haber

162

AMUDE

DAİŞ forumu 2. gününde: Türkiye tüm kaynaklarını çetelerin hizmetine soktu

Amude'de 2. gününde süren "DAİŞ: Boyut, engel ve strateji" başlıklı forumda, Türk devletinin tüm kaynaklarını DAİŞ çetelerinin hizmetine soktuğu fikri öne çıktı.

- Pazar - 7 Temmuz 2019 - 18:10
Kuzey ve Doğu Suriye'nin Amude kentinde dün başlayan "DAİŞ: boyut, engel ve strateji" forumu ikinci gününde devam ediyor.
 
Forumun ikinci gününün İkinci oturumda, DAİŞ vahşetinin kültürel ve inanç boyutu ele alındı. Rojava Üniversitesi Sanat Fakültesi eski Başkanı Munîr Şêxî, Paris Üniversitesi'nden Mensûr Teyfûrî, Kahire Amerika Üniversitesi'nden akademisyen Dr. Amy Austin Homales, ABD Kongresi eski üyesi Thomas Garrett, HDP Milletvekili Hüda Kaya ve Din Alimleri Birliği Eşbaşkanı Mislim Mihemed Xerzî tarafından sunumlar yapıldı.
 
Dr. Amy Austin Homales, "DAİŞ felsefesiyle kadınların bağımsızlığı ve tüm haklarını yok etmek istiyor. DAİŞ'in bir diğer başlıca amacı ise kadınları İslam hükümleri altında köle yapmaktır" dedi.
 
DAİŞ çetelerinin kadınların toplumdaki tüm rollerini yok ettiğini belirten Homales, tüm uygulamaların ise İslam dini adı altında yapıldığını kaydetti.
 
Kuzey ve Doğu Suriye'de tüm halk ve inançların ortak yaşamına dayalı yönetim sisteminin çok olumlu oluğunu söyleyen Thomas Garret, "Bu sistem başarılıdır. Çözü yolu olmalıdır. Çözüm bu sistemde olduğu gibi bireysel irade ile sağlanır, dış güçler ile değil” şeklinde konuştu.
 
Hüda Kaya ve Mihemed Xerzî da DAİŞ zihniyetinin yok edilmesi için demokratik İslam'ın gerekli olduğunu anlattılar.