etkin haber

111

AMUDE

'DAİŞ ortaklarından da hesap sorulmalı'

NRLS tarafından organize edilen "DAİŞ: Kökleri, Engeller ve Yüzleşme Stratejileri" forumuna katılanlar, DAİŞ'in mutlaka uluslararası bir mahkemede yargılanması ve AKP gibi ortaklarından da hesap sorulması gerektiğini kaydetti.

- Cumartesi - 6 Temmuz 2019 - 18:05
Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından organize edilen uluslararası "DAİŞ: Kökleri, Engeller ve Yüzleşme Stratejileri" forumu devam ediyor.
 
Forumada söz alan eski ABD kongre üyesi Thomas Alexander Garrett da Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) DAİŞ'in bitirilmesinde büyük rol sahibi olduğunu ifade ederek, DSG'nin insan haklarını savunmak amacıyla kurulduğunu söyledi. Suriye rejimiyle siyaset yapmalarının zor olduğunu belirten Garett, "Kuzey ve Doğu Suriye'de DAİŞ'e karşı mücadelede büyük bir emek verildi. Bu konuları yönetimimize ulaştırmak için bir mektup kaleme alacağımı belirtmek isterim" diye konuştu.
 
FRANCESCHİ: DAİŞ TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR
 
Garrett'in ardından konuşan Fransız yazar Patrice Franceschi de DAİŞ'in karadaki varlığını son bulmasının DAİŞ'in bittiği anlamına gelmediğini vurguladı. "DSG güçleri, DAİŞ'i yenilgiye uğratmada önemli bir rol sahibi oldu. Ama DAİŞ tehlikesi hala devam ediyor. Bundan sonra da DAİŞ'e karşı mücadelenin yeni formlarda devam etmesi gerektiğini fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum" diye belirtti.
 
RUBİN: TÜRK YÖNETİMİNDEN DE HESAP SORULMALI
 
Pentagon Eski Ortadoğu Yetkilisi Michael Rubin ise yaptığı konuşmada "Erdoğan'ın yönetiminin DAİŞ'in varlığı için büyük çaba içerisinde olduğunu" dile getirdi ve şunları kaydetti: "Türkiye yönetiminin DAİŞ'le büyük bağlarının olduğu sabittir. Bu konuda DAİŞ'i ele alırken sadece bir örgüt olarak ele almamalıyız. Türk yönetiminden de hesap sorulmalıdır. Çünkü DAİŞ Türkiye halkı için de büyük bir tehdittir.
 
D'ALEMA: DAİŞ ULUSLARARASI BİR MAHKEMEDE YARGILANMALI
 
Skypee aracılığıyla foruma katılan eski İtalya Başbakanı Massimo D'Alema “DAİŞ mağdurlarına ve DSG, YPG-YPJ güçlerine gönülden bağlılığımı belirtiyorum" diyerek başladığı konuşmasında şunları dile getirdi: "DAİŞ terörüne karşı mücadele bitmemiştir. DAİŞ yargılanmalı ve uluslararası toplum konu hakkında üzerlerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Çetelerin yargılanması için oluşturulacak uluslararası mahkemeye yönelik desteğimi belirtiyorum. Suriye için huzur ve barış istiyoruz."
 
DİCLE: DAİŞ'İN PANZEHİRİ DEMOKRATİK ULUS FELSEFESİDİR
 
Foruma yazılı mesaj gönderen Kürt siyasetçi Hatip Dicle ise DAİŞ zihniyetinin bölge halkları için Muaviye ile Yezit zihniyetinin güncellenmiş hali olduğunu belirterek, "Günümüzde de DAİŞ'e en büyük desteği Türkiye ve Katar verdi. Türkiye Osmanlıcılık hayalleriyle DAİŞ'i bir aparat olarak kullanmak istedi. Türkiye'nin bölgeye yönelik emelleri ve işgalleri son bulmadan DAİŞ'in son bulmasından söz edilemez. Diğer yandan DAİŞ'in yaratmak istediği karanlık ve tekçi zihniyetin panzehri ise Önder Apo'nun ortaya koyduğu ve Kuzey-Doğu Suriye'de mayasını bulan demokratik ulus felsefesidir" diye kaydetti.