etkin haber

190

AMUDE (Welat Deniz)

'DAİŞ uluslararası mahkemede yargılanmalı'

"DAİŞ: Boyut, engel ve strateji" konulu foruma katılanlar, DAİŞ'in uluslararası mahkemede yargılanması gerektiğini ve tüm uluslararası kurumların üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerektiğini belirtiyor.

- Cumartesi - 6 Temmuz 2019 - 16:57
Kuzey ve Doğu Suriye'nin Qamişlo Kantonu'na bağlı Amude Rojava Strateji ve Araştırma (NRLS) tarafından "DAİŞ: Boyut, engel ve strateji" konulu uluslararası foruma katılan TEVDEM Yürütme Kurulu üyesi Akdar Xalil ve Suruç katliamı gazilerinden Sibel Işık ETHA'nın sorularını yanıtladı.
 
Forumun bölgenin demokratikleştirilmesi bakımından DAİŞ'in yenildiği bir süreçte gerçekleştiriliyor olmasının oldukça önemli olduğunu belirten TEVDEM Yürütme Kurulu üyesi Akdar Xalil, "Bu topraklarda halen devrim devam ediyor ve bu devrim içerisinde de DAİŞ çetelerine karşı askeri anlamda büyük başarılar kazanıldı. Bu mücadelenin bitmesi anlamına gelmiyor. Diplomasi anlamında, siyasi anlamda mücadele devam ediyor. "DAİŞ nereden geldi, nasıl oluştu. Bu krizi kim devam ettiriyor. Bundan sonra ne olacak" sorularının cevabı bu forumda yapılacak tartışmalar ile açığa çıkacak. Eğer bu açığa çıkmazsa DAİŞ bu bölgede varlığını sürdürmeye devam edecek. DAİŞ çetelerinin gizli örgütlenmeleri devam ediyor. Şuan gerçekleştirilen bu forum ile bu gerçekliği de masaya yatırıyoruz, tartışıyoruz" dedi.
 
DAİŞ'e bu süreçte durdurulmazsa yeni DAİŞ'lerin bölgede varlıklarını geliştirebileceğine dikkat çeken Aldar Xalil, "Bu dönemde yaşananlardan herkes ders çıkarmalı. Bunun içinde DAİŞ'in tehditleri devam ediyor. Bunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Artık DAİŞ'e ve onlara destek olanlara karşı mücadele her anlamda devam etmeli. Birçok ülke DAİŞ'e katılmış vatandaşlarını alıp götürmüyorlar. Bu da Özerk Yönetim üzerinde yük olmaya devam ediyor. Bizim de şunu söyleme hakkımız var 'ya gelin çetelerinizi ülkenize götürün ya da gelin uluslararası bir mahkemenin kurulmasında rolünüzü oynayın'. Bu kurulması planlanan mahkeme ile DAİŞ'in fikrinin ve ideolojisinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır bunun için bütün uluslararası kurumların ve örgütlerin bu kapsamda rolü ve sorumluluğu vardır" diye belirtti.
 
Suruç katliamı gazilerinden ve Diyarbakır katliamının tanıklarından Sibel Işık, "Bugün Rojava'nın Amude kentinde DAİŞ bitirildikten sonra, DAİŞ'in insanlık suçlarından dolayı uluslararası bir forum gerçekleştiriliyor. Ben de Suruç katliamı gazisi ve Amed katliamının tanığı olarak bugün bu foruma katıldım. Burada onlarca ülkeden insanın katılımı ile tartışmalar yapılıyor. DAİŞ'in gerçekleştirdiği katliamların tanıkları olarak bu forumun güncel ve çok önemli bir yeri var. Aynı zamanda bugün gündemde DAİŞ'in yargılanması süreci var. Uluslararası gündemde DAİŞ'in yargılanması ve Rojava devrimine, halklarına karşı işlediği suçlardan kaynaklı DAİŞ çetelerinin bu topraklarda yargılanması, uluslararası mahkemenin kurulması oldukça önemli yer tutuyor. Bu mahkemenin burada kurulmasının ideolojik ve siyasal anlamı var. Birincisi DAİŞ'in burada kadınlar tarafından yargılanması. İkincisi DAİŞ'in katliamlarına uğrayan buranın halkları tarafından yargılanması, aynı zamanda DAİŞ'in ideolojik ve siyasal anlamda da yenilgiye uğratılması anlamına gelecektir. DAİŞ'i katliamlarına maruz kalmış halklar tarafından yargılanması gerekiyor. Bugüne kadar oluğu gibi bundan sonra da mücadelemiz devam edeceğiz" dedi.