etkin haber

146

AMUDE (Welat Deniz)

'DAİŞ'in yargılanması bütün halkların özgürlüğü için önemli'

DAİŞ konulu foruma katılan gazeteci-yazar Seyit Abdul Fettah, "DAİŞ çetelerinin yargılanması bölge halkı ve demokrasisi için oldukça önemli" dedi.

- Pazar - 7 Temmuz 2019 - 09:13
Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından organize edilen uluslararası "DAİŞ: Kökleri, Engeller ve Yüzleşme Stratejileri" forumuna katılanlar DAİŞ'in yargılanmasının halkların özgürlüğü ve demokrasi mücadelesi için önemli olduğunu belirttiler.
 
Foruma katılan Gea Piccardi ETHA'ya konuştu. İtalyan Kadın Delegasyonu olarak İtalya'nın farklı bölgelerinden geldiklerini söyleyen Piccardi, "Biz Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Federasyonu'nda kadın devrimiyle dayanışmak için Jin Network adlı bir ağın, politik örgütün parçasıyız. Buraya kadınların öz örgütlülüğünü anlamak için geldik. Bir kaç gün önce DAİŞ'in insanlığa karşı suçlarıyla ilgili olan bu konferansı öğrendik ve tabi ki katılmak istedik, ilgimizi çekti" dedi.
 
Bu bölgedeki ve genel olarak Kürdistan'daki demokratik güçlerin taleplerini ve önerilerini dinlemek istediklerini ifade eden Piccardi, "Bu forum bizi adalete götürebilecek tarihi bir an. DAİŞ'in daha büyük bir sistemin parçası olduğunu biliyoruz. Burada yıllardır olanlara sessiz kalan birçok ülke var. Bizce uluslararası mahkemelere ve BM'ye baskı yapmak oldukça önemli. 20 yıl içinde, 50 yıl içinde değil, şimdi, aileler, ebeveynler hala hayattayken, devrim devam ederken" diye konuştu.
 
Kahire'de çalışmalarını yürüten ve foruma katılan gazeteci-yazar Seyit Abdul Fettah ise "DAİŞ çetelerinin yenildiği bir dönemde böyle uluslararası bir forumun gerçekleşmesi oldukça önemli. DAİŞ çetelerinin siyasi durumu ve yaptıkları bu forumda gözler önüne seriliyor. Bu forumda ortaya çıkacak hareketi pratik ile buluşturmazsak bu sorunları yaşamaya devam ederiz" diye kaydetti.
 
Bütün kurumların karanlığı ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Fettah, "Biz nasıl ki DAİŞ çetelerinin bu bölgede yargılanmasını istiyorsak aslında bunu bütün halkların özgürlüğü ve bölgenin demokrasi mücadelesi için istiyoruz. DAİŞ çetelerinin yargılanması bölge halkı ve demokrasisi için oldukça önemli ve biz de bunun bilinciyle bu konuda yazılarımızı yazmaya, mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Bu toplantıda çıkacak sonuç oldukça önemli" dedi.
 
Fettah, "Biz gerçekten insanı esas aldığımız için bundan kaynaklı 'DAİŞ çeteleri yargılanmalıdır' diyoruz. DAİŞ'li kadınlara, çocuklara gerçekten çok olumlu yaklaşan bir Kuzey ve Doğu Suriye yönetimi var fakat birçok şeyi tek başlarına yapamayacakları aşikâr. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimine bütün ülkeler yardım etmeli. Burada halklar DAİŞ çetelerine karşı büyük bedeller ödediler ve halen de bu savaşta bedel ödemeye devam ediyorlar. Bundan kaynaklı son olarak DAİŞ çeteleri Kuzey ve Doğu Suriye'de yargılanmalı ve bunun için uluslararası bütün güçler bu yargılamada rolünü oynamalı ve DAİŞ'in yargılanmasını Rojava'da Kuzey ve Doğu Suriye'de yapılmalı" diye kaydetti.