etkin haber

142

DERSİM

Dersim'de 'Partizan' bayrakları hakkında toplatma kararı

Devrimci Güç Birliği bileşenlerinden Partizan'ın yerel seçimler kapsamında kentte astığı "Partizan" yazılı bayrak ve afişleri hakkında, "Şiddet içeren amaçları meşru gösterdiği" gerekçesiyle toplatılma kararı verildi.

- Cuma - 15 Mart 2019 - 20:21
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala afiş ve pankartları hakkında ardı ardına toplatılma kararları veriliyor.
 
Urfa'da "Li Dijî Şer Aşitî (Savaşa karşı barış)" içerikli afişi, Siirt'te "Azadî bi xwerêvebirinê dest pê dike (Özgürlük kendini yönetmekle başlar)" afişi hakkında toplatma kararı verilmesi ardından bu kez Dersim'de benzer bir karar alındı.
 
Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi doğrultusunda, Dersim Devrimci Güç Birliği bileşenlerinden olan Partizan'ın isminin bulunduğu bayrak ve afişler hakkında toplatma kararı verildi. Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararda, "Seçim irtibat bürolarında asılmak suretiyle afişe edilen kırmızı zemin üzerine sarı renkte 'PARTİZAN' ibaresi olan afiş/pankartın örgütün 3713 sayılı TMK'nın 7. Maddesi kapsamında terör örgütünün şiddet içeren amaçlarını meşru gösterdiği, bu amaçları övdüğü ve bu suretle propaganda nitelikli olduğu anlaşılmakla asılmış olan bu pankart ve afişlerin tamamına el konulmasına ve toplatılmasına karar verilmiştir" denildi.