etkin haber

207

DERSİM

Dersimli kadınlar: Taciz aydınlatılıncaya kadar olayın takipçisi olacağız

Dersim Kadın Platformu, sosyal medyadan yayılan Munzur Üniversitesi'ndeki taciz iddialarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Daha önce bir kadına şiddet uyguladığı dava dosyalarına da yansıyan şahsın, soruşturma sonuçlanıncaya kadar açığa alınması soruşturmanın nasıl yürütüleceği konusundaki kaygılarımızı da bir nebze hafifletecektir" denildi.

- Pazartesi - 8 Temmuz 2019 - 14:16
Dersim Kadın Platformu, sosyal medyadan yayılan Munzur Üniversitesi'ndeki taciz iddialarına ilişkin KESK binasında basın açıklaması yaptı.
 
Twitter'da "Kaç Saat Oldu?" adlı hesaptan 24 Haziran'da paylaşılan tweette "Tunceli Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu, bazı vali ve kaymakamlara üniversiteli kızları ayarlıyor. Kesin bilgi! Buna dur denmeli" iddiaları yer almış, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı öne sürülmüştü.
 
Yapılan açıklamaya siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. Açıklamayı okuyan Özen Meral Yıldız, "Son günlerde sosyal medya ve basında yer alan haberlerde, Munzur Üniversitesi'nde görevli bir memur hakkında, kamu görevlilerinin öğrenciler ile yakınlaşmasına aracılık ettiğine dair iddialar bulunmaktadır. Söylenenler iddia bile olsa sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar konunun ne kadar vahim bir boyutta olduğunu göstermektedir" diyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sayın vali yaşanan bu cinsel taciz ve tecavüz olaylarına dair kendi twitter hesabından ‘Adli ve idari soruşturma başlatıyoruz. Gereği yapılır…' Şeklinde paylaşımda bulunmuştur. Bizler bu açıklamanın gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Söz konusu şahsın hâlâ görev başında olması soruşturmanın gidişatı konusunda kaygılarımızın artmasına neden olmaktadır. Soruşturmanın adil ve şeffaf olması Dersimli kadınlar olarak yetkililerden talebimizdir. Bu bağlamda daha önce bir kadına şiddet uyguladığı dava dosyalarına da yansıyan şahsın , soruşturma sonuçlanıncaya kadar açığa alınması soruşturmanın nasıl yürütüleceği konusundaki kaygılarımızı da bir nebze hafifletecektir.
 
"İyi hal, tahrik gibi haksız cezai indirimlerin , uygulanmayan uluslararası sözleşmelerin kadın taciz tecavüz ve katliamlarını arttırdığı su götürmez bir gerçeklik olarak karşımızda duruyor iken, Çeşitli haber organında da yer alan kişinin geçmiş dönem AKP'den milletvekili aday adayı olduğu, öğrencilerin bahsedilen kişinin gücünden korkup konuşmadığı iddiaları kaygımızı arttırmaktadır. Unutulmamalıdır ki bu konulardaki en ufak bir tedbirsizlik-koruma yada ihmal karşımıza yeni bir kadın katliamı olarak çıkacaktır. Tüm yetkililerden bu iddia hakkında en az biz kadınlar kadar duyarlı olmalarını bekliyoruz."
 
'OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'
 
Yıldız, soruşturmanın seyrinde söz konusu şahsın para trafiğinin de araştırılmasını isteyerek şunları aktardı:
 
"Ayrıca üniversitede maaşlı bir memur olarak çalışan söz konusu kişinin hesabında 500.000-1.000.000 TL arasında değişen miktarlarda olağan dışı para trafiğinin olduğu ve 2 ay önce İzmir'de 550.000 TL'ye bir ev aldığı iddia edilmektedir. memur maaşı ile geçinen birinin bu parayı nasıl elde ettiği bu paranın kaynağının sözü edilen olay olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.
 
"Umut ediyoruz ki bu soruşturma adil ve şeffaf bir şekilde sonuçlanacak ve özellikle kamuda yaşanan bu ve benzeri olayların sonuçlandırılmasında örnek teşkil edecektir. Bizler Dersim Kadın Platformu olarak geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de bu iddialar aydınlatılıncaya kadar bu olayın takipçisi olacağız."
 
Öte yandan Yıldız, söz konusu durumda mağdur olan kadınların platforma başvurmaları gerektiğini belirterek olayın takipçisi ve kadınlarla dayanışma içerisinde olacaklarını belirtti.