etkin haber

327

İSTANBUL

Dink davası: Astsubay Şahin, Ogün Samast'la görüşüyordu

Dink davasında tanık olarak dinlenilen asker Recep Koçpınar, Astsubay Satılmış Şahin'i Pelitli Beldesi'nde Ogün Samast'la konuşurken gördüğünü söyledi.

ETHA - Çarşamba - 12 Haziran 2019 - 17:11
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesinde sorumluluğu olan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin içerisinde bulunduğu 4'ü tutuklu 86 kişinin yargılandığı davanın duruşması devam edildi. 
 
Duruşmada, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik yapan Adem Polat SEGBİS üzerinden tanık olarak dinlenildi. Pelitli Beldesi'nin kendilerine bağlı olduğunu ve seyyar karakol kurduklarını anlatan Polat, Hrant Dink cinayeti sonrasında Yasin Hayal ve Ogün Samast ismini öğrendiğini dile getirdi.
 
‘DİNK CİNAYETİNDEN ÖNCE GÖRDÜM'
 
Polat'ın ardından Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik yapan Recep Koçpınar dinlendi. Koçpınar, SEGBİS'le bağlandığı duruşmada, Ogün Samast'ı Dink katliamı öncesinde gördüğünü kaydetti. Koçpınar, "Pelitli beldesinde arabanın içerisindeydim. Satılmış komutan 'Ne haber Ogün' diye sordu. Ogün de 'iyiyim komutanım' diye yanıt verdi" dedi. Koçpınar, Ogün Samast'ı ondan sonra cinayet ardından televizyonda gördüğünü söyledi. Koçpınar, Esenler otogarında komutan Satılmış'ın yarım saat, 45 dakika kadar yanlarından ayrıldığını belirtti.
 
'GÖZLERİMLE GÖRDÜM'
 
Söz alan Satılmış Şahin, "Ogün Samast ile hiç bir şekilde karşılaşmadım. Ne konuştum ne de başka bir şey oldu. Ogün Samast'ı cinayetten sonra gördüm" dedi.
 
Koçpınar, buna karşılık "Satılmış komutanın Ogün Samast'la görüştüğünü kendim gördüm. Yalan mı söyleyeceğim" diyerek itiraz etti.
 
Duruşma, yarın dönemin azınlıklardan sorumlu vali yardımcısı Ergün Gülgör'ün dinlenmesiyle devam edecek.