etkin haber

298

İSTANBUL

Dink davasında Muammer Güler dinlendi: Bilmiyorum, hatırlamıyorum

Dink cinayeti davasında tanık olarak dinlenilen dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, valilik binasında Dink'le yapılan görüşmenin "resmi" olmadığını savundu, "Kendisine bir baskı yapılmadı, tehdit edilmedi" dedi. Cinayetle ilgili sorumluluğu Trabzon emniyeti ve jandarmasına yükleyen Güler, sorulan bir çok soruya ise "Bilmiyorum, hatırlamıyorum" yanıtını verdi.

ETHA - Çarşamba - 12 Haziran 2019 - 14:16
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesinde sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin içerisinde bulunduğu 4'ü tutuklu 86 kişinin yargılandığı davanın 92. duruşması görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanıklar Ali Öz ve Ahmet İlhan Güler katıldı. 
 
Görülen dava duruşmasında eski İçişleri Bakanı ve dönemin İstanbul Valisi olan Muammer Güler, tanık olarak dinlendi.
 
GÜLER: TALEBİ ERGÜN GÜNGÖR İLETTİ
 
Güler, verdiği ifadede, "17 Şubat 2003 ile 1 Haziran 2010 tarihleri arasından İstanbul Valisi olarak görev yaptım. Daha önce de bu konuya dair araştırmalar yapan kuruluşlara bilgi verdim. Hrant Dink'in 2004 yılında çıkan yazısı üzerine kamuoyunda infial oluştu. Gerekli tedbirler alındı. Yargılanması sırasında da tedbir alındı. Kendisinden bilgi alınması, kaynağının sorulması için Valilik'te görüşme yapıldı. Azınlıklardan sorumlu Vali Yardımcısı Ergün Güngör görüştü. Kendisine bir baskı yapılmadı, tehdit edilmedi. 3 yıl öncesinde yapılan bu görüşmenin cinayetle ilgisi yoktur. Görüşme talebinin olduğunu vali yardımcısı bana söyledi" dedi.
 
Resmi bir organizasyon olmadığını belirttiği bu görüşmede Dink'e baskı yapılmadığını ve gözdağı verdilmediğini savunan Güler, şöyle devam etti: "Görüşme talebini Ergün Güngör bana iletti. İstihbarat birimlerine bu görüşme için Genelkurmay Başkanlığı'ndan talep geldiğini bilmiyorum. En uygun mekanın azınlıklar ile ilgili vali yardımcısı odasında olduğu düşünülmüş. Resmi bir makamdır. 15 sene öncesidir, ayrıntıyı hatırlamıyorum. Görüşme sonrası MİT Bölge Başkanı'yla bir görüşmem olmadı. Görüşmeyle ilgili Ergün Güngör bana belge vermedi. Ayrıntıyı hatırlamıyorum". 
 
'TRABZON'DAN BİLGİ NOTU GELDİ'
 
Trabzon'daki soruşturmaya ise vakıf olmadığını iddia eden Güler, Dink cinayeti öncesi Trabzon'dan gönderilen bilgi notlarından bir tanesinin İstanbul Emniyeti'ne ulaştığını belirtti. Güler, "Cinayetten sonra haberim oldu. Bu yazılardan bir tanesinin İstanbul Emniyeti'ne geldiğini gördük. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 20 kadar bilgi notu gitmişti. Kişinin korunmadığı meselesi, kendisinin bir talebi yok. Bize istihbarattan da bu yönlü bir bilgi gelmedi" dedi.
 
'GÖZDAĞI VERİLMİŞ GİBİ BİR ALGI YARATILDI'
 
Güler, Dink ile yapılan görüşmeye ilişkin şunları da kaydetti: "Cinayetle ilgili olmayan bir görüşmedir. Hassasiyetin anlaşılması için yapılan bir görüşmedir. Azınlıklardan sorumlu vali yardımcısının odasında yapılan bir görüşmedir. İnfiale sebep olduğu, Ermeni cemaati üzerinde de etkili olabileceğini, basın özgürlüğü çerçevesinde yaptığı bu haberin yanlış anlaşılabileceğini söyledik kendisine. Tehdit, baskı yoktur. Bazı imalarda da bulunduğu için kendisine gözdağı verilmiş gibi bir algı yaratıldı."
 
DÖNEMİN VALİS GÜLER'DEN SORULARA 'BİLMİYORUM, HATIRLAMIYORUM' YANITI
 
İfadesinin ardından Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, Güler'e soru sordu.
 
Sabiha Gökçen haberiyle ilgili Genelkurmay tarafından yayınlanan bildiri ile Dink'in "Beni hangi amaçla çağırdıkları belliydi" başlıklı yazısını okuyan Av. Bakırcıoğlu, "Dink için neden koruma kararı alınmadı?" diye sordu. 
 
Güler, bu soruya "Bu yazı sonrası ve 301 yargılanması sırasında zaman zaman eylemler oluyordu. Emniyet gerekli önlemleri alıyordu. Koruma için şahsi talep olmadı, sonradan böyle bir talepte bulunmak istemediği kanaati oluştu bende" yanıtını verdi. 
 
Bakırcıoğlu bu yanıt üzerine Güler'e "Bu görüşme nasıl organize edildi?" diye sordu. Güler, "Bu görüşme bir organizasyon çerçevesinde olmadı. Bu toplantının Hrant Dink'in öldürülmesi ile en ufak bir ilgisi yoktur" dedi. Güler, Av. Bakırcıoğlu'nun, "Genelkurmay Başkanlığı'ndan kim aradı?" sorusuna ise "Bilmiyorum" yanıtını verdi.
 
Ergün Güngör'ün görüşmeye dair "Bizzat talimat veren Muammer Güler'e bilgi verdim" dediğini hatırlatan Av. Bakırcıoğlu, Güler'e "Görüşme yapıldıktan sonra Ergün Güngör size ne aktardı?" diye sordu.  Güler, "Bana bu yönlü bir bilgi verilmedi. Detayı hatırlamıyorum" demekle yetindi
 
TRABZON EMNİYETİ VE JANDARMASINI SUÇLADI
 
Bakırcıoğlu, Güler'e aynı dönemde Orhan Pamuk için koruma tedbiri alınırken, tehdit altında olmasına rağmen Dink'in neden korumaya alınmadığını sordu. Güler, bu soruya ise şu yanıtı verdi: "Hrant Dink ile ilgili bana emniyet ve istihbarat birimlerinden bir koruma teklifi olmadı. Bu teklif resmi yazıyla bildirilir karşılıklı görüşmeyle olmaz. Hassasiyet oluştuğu dönemlerde Ermeni vatandaşlara ilişkin koruma tedbirleri Agos gazetesinin olduğu bölge içinde, gerektiğinde alınmıştır. İstanbul istihbaratından bu yönlü bir teklif geldiğinde, ilgili işlem yapılmıştır. Konunun asıl dayanağı Trabzon'daki soruşturma. Bu takip sonucunda istihbarat dairesi ve Trabzon'dan bilgi gelmediği için İstanbul emniyeti böyle bir talepte bulunmamıştır. 
 
Trabzon Emniyeti'nin, Trabzon jandarmasının takibi var. Bu süreçte İstanbul'a gelen takip yazısı var ama ham bilgi değil ve teyit edilmemiş. Trabzon'daki bilgilerin İstanbul istihbaratıyla da paylaşılması gerekirdi."
 
Güler, Hrant Dink cinayetine ilişkin jandarmadan hiçbir bilgi gelmediğini de savundu.
 
Duruşmaya, devam ediyor.