etkin haber

187

İSTANBUL

Direnişe devam: Özsüt sözünü tut hakkımızı ver

Özsüt'ün Kadıköy şubesinden çıkarılan işçilerden 10 kişinin tazminatı ödendi, ancak 2 işçinin tazminatı ödenmedi. İşçiler, bunun üzerine yeniden direnişe başladı.

- Salı - 23 Temmuz 2019 - 19:28
İşten çıkarılan Özsüt işçilerinin hak mücadelesi sürüyor. Tazminatları ödenmeyen 12 kişinin direnişi sonucunda iki kişi hariç alacaklar ödenmişti. Ancak işçiler, mesai arkadaşlarının da haklarının ödeninceye kadar direnişe devam etme kararı aldı.
 
Kadıköy postanesi önünde toplanan Özsüt işçileri, "Zafer direnen emekçinin olacak", "Özsüt sözünü tut hakkımızı ver" sloganlarıyla işyeri önüne yürüdü. Mekanın ışıkları sönük ve müşteriye kapalı şekilde gören işçiler tepki gösterdi.
 
Burada açıklama yapan Umut Marangoz, direnişin kendileri açısından kazanımla sonuçlandığını ancak iki arkadaşlarının alacaklarının, "Özsüt'ün şu anda bu parayı verecek durumu yok" denilerek ödenmediğini belirtti. Çalışmaya devam eden çok sayıda işçinin üç aydır maaşlarının ödenmediğini kaydeden Marangoz, yarın yine aynı saatte Özsüt önünde olacaklarını bildirdi.
 
Tazminatları ve ücreti ödenmeyen Cansu Sayra Andaç, okul taksidini ödeyemediği için kayıt yaptıramadığını ve mağdur olduğunu söyledi. İki yıl çalıştıktan sonra tazminatsız işten çıkarılan Andaç, kendisine ödeme sözü verilmesine karşın üç aydır hakkını alamadığını ifade etti.
 
Bir diğer Özsüt işçisi Kerem Girenay ise kendisinin mobbingle işten çıkarıldığını, ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmediğini belirtti. Geçici işlerde çalışmak zorunda kaldığını ve kısa süre sonra askere gideceğini söyleyen Girenay, hakkının ödenmesini istedi.
 
Özsüt işçileri yarın 17.30'da yapacakları yürüyüşe destek çağrısı yaparak eylemi sonlandırdı.