etkin haber

323

HABER MERKEZİ

DİSK’ten seçim yorumu: İşçi sınıfı haklarının gasp edilmesine karşı sesini duyurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini değerlendiren DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Halkın iradesine saygı göstermeyenler, kıdem tazminatına el uzatanlar, emeklilik hakkını gasp edenler kaybetmiş, demokrasi, adalet, emeğin hakları mücadelesi kazanmıştır, İstanbul kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır” diye belirtti.

- Salı - 25 Haziran 2019 - 14:18
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili açıklamada bulundu. “31 Mart 2019'da açığa çıkan halkın iradesi, 23 Haziran 2019'da çok daha güçlü bir biçimde sandıktan çıkmıştır” diyen Çerkezoğlu, İstanbul halkının sadece Büyükşehir Belediye Başkanı’nı seçmediğini aynı zamanda kendi iradesine saygı gösterilmemesinin hesabını sorduğunu ifade etti.
 
Çerkezoğlu tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “İşçi sınıfının en büyük kenti olan İstanbul'daki seçim sonucu, ekonomik kriz gün geçtikçe derinleşirken bir avuç ihale zengininin meselesini milyonların geçim meselesinin önüne koyanlara karşı halkın kestiği bir hesap olmuştur. İşsizliğin Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdığı ve zamların her geçen gün ücretleri erittiği seçim sürecine krizi yok sayarak, halkın iş ve aş taleplerini küçümseyerek, emeklilik hakkı talep edenleri aşağılayarak, yüzde 99'un geçim derdini dile getirmesini neredeyse "suçlu” göstererek girenler, 31 Mart'ta çıkan sonuçlardan ders almamış; 23 Haziran'da çok daha güçlü bir mesaj ile karşı karşıya kalmıştır.”
 
“31 Mart seçimlerinin ardından 10 Nisan 2019'da açıklanan Dönüşüm Adımları başlıklı programda, kıdem tazminatını fona devredeceklerini, Bireysel Emeklilik kesintisini zorunlu hale getireceklerini, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmek bir yana emekliliği zorlaştıracaklarını ilan edenler, emeğin başkenti İstanbul'da büyük bir yenilgi almıştır. Halkın iradesine saygı göstermeyenler, kıdem tazminatına el uzatanlar, emeklilik hakkını gasp edenler kaybetmiş, demokrasi, adalet, emeğin hakları mücadelesi kazanmıştır, İstanbul kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır.”
 
“İşçi sınıfı haklarının gasp edilmesine karşı net duruşuyla sesini duyurmuş, gücünü göstermiştir; göstermeye de devam edecektir. Haklarına el uzatılmasına izin vermeyeceğini sandıkta gösteren işçi sınıfı için önümüzdeki dönem zorlu bir mücadele dönemi olacaktır. Sandıkta sahip çıktığımız haklarımıza, mücadelenin her alanında aynı güçlü irade ile sahip çıkmaya devam edeceğiz.”